Rohelised mõtted

31
Jul
2018

Steve Truumets: “Rahval on õigus olla kuuldud!”

Mõtle, kui…

…sa saaksid päriselt otsustada igapäevaselt meie riigis toimuva üle. Mõtle, kui saaksid otsustada selle üle, kas tselluloositehas ehitatakse. Öelda sõna sekka, kas sinu hoovi läbib Rail Baltic või kas sinu kodukoht vajab uut lasteaeda.

Imeline oleks vabadus otsustada asjade üle, mis puudutavad just sind, sinu kogukonda, sinu riiki! Inimesed on läbi ajaloo just seda soovinud. 21. sajandil võiks demokraatia olla ja peaks olema  arenenum kui kunagi varem, kuid ometi omame vähem otsustusõigust kui Vana-Kreekas. Juba aegade algusest on meile sisse kodeeritud “mammuti tapmine”. See on soov hakkama saada, soov ise teha ja otsustada. Hetkel on rahval küll õigus valida, samas meil puudub õigus otsustada ja kaasa rääkida. Olla kuuldud!

Churchill on kunagi öelnud: “Parim argument demokraatia vastu on 5-minutiline vestlus keskmise valijaga.” Sellest ajast on aga maailm muutunud ja valmis järgmiseks sammuks – otsedemokraatiaks.

Otsedemokraatia tähendab inimestele antud võimalust otsustada ise oma riigi käekäigu ja tuleviku üle. Võttes eeskujuks Šveitsi, peaksime andma rahvale võimaluse kaasa rääkida ja otsustada. 21. sajandil ei tohiks olla keerukas rahvast kaasata läbi erinevate internetiplatvormide, äppide ja hästi organiseeritud valimispunktide abil. Veel 15 aastat tagasi ei oleks selline teema kõne alla tulnud puhtalt tehnilise keerukuse tõttu, seevastu tänapäeval võiks olla inimestel võimalus otsustada! Huvitava faktina võib välja tuua, et paaris Šveitsi kantonis toimib kohalikul tasandil hääletamine endiselt käsi tõstes linna väljakul.

Eesti on tehnoloogiliselt tänaseks kindlasti niivõrd arenenud, et luua piisavalt turvaline süsteem kohalikeks hääletusteks. Juba eksisteeriv e-valimiste süsteem on ennast tõestanud piisavalt turvalisena, et riiklikul tasandil otsuseid vastu võtta. Endiselt peaks olema võimalik anda oma hääl, internetiväliselt, vähemalt esialgu kuni kõik inimesed ei ole veel internetistunud. Neid on tegelikult rohkem kui me arvame. Peale selle on see ka valikuvabadus ja demokraatia üks osa. Seega rahvahääletuste süsteemi loomine ei kujutaks endast suurt kuluallikat.

Otsedemokraatia üheks eeliseks on korruptsiooni vähenemine. Kuna rahval oleks suurem otsustusõigus, muutuks kogu protsess palju läbipaistvamaks. Võttes arvesse, et ametnikud ja poliitikud ei saa nii suurel määral otsuseid kontrollida pärsiks nende omakasu huvi märkimisväärselt.

Kõik tundub ideaalne? Aga mis saab vähemustest? Pagulased, homod, keskkonnakaitsjad, venelased. Tundub ääretult ahvatlev peavooluparteidele populistlikke otsuseid läbi suruda rahvahääletustel. Ilmselt, kui korraldada täna rahvahääletus pagulaste väljasaatmise kohta Eestist, oleks tulemus küllaltki selge- Vox Populi. Tundlikud küsimused, mis lähevad vastuollu inimõigustega ja põhiseadusega, ei tohiks jõuda rahvahääletusele. Kuigi “Rahva hääl on jumala hääl”, on olemas ka massipsühhoosioht. Loodan, et meie inimestel jätkub kainet ja kriitilist mõtlemist, et teha õigeid, läbimõeldud otsuseid, mitte alluda poliitikute “päevapopulismile”
Toon mõned näited, mille üle oleks sinul võimalik otsustada: kohaliku omavalitsuse tasemel on võimalik hääletada eelarve, uue infrastruktuuri, tänavavalgustuse vajaduse üle. Riiklikul tasandil otsustaksid, millest Eesti oma elektrit toodab, kas tulumaks peaks olema astmeline või mitte, kas hasartmängumaks peaks tõusma ja minema otse haridussüsteemi. Need on vaid mõned näited sellest, mille üle saaksid otsustada.

Kõige toredam otsedemokraatia juures on rahvaalgatus. See, et sina oled see, kes saab ettepanekuid teha uute seaduste ja muudatuste üle, mida Eestis sooviksid. Kogudes kokku kindla hulga allkirju läheks sinu mõte rahvahääletusele. Vähe on neid, kes pole andnud mõnda allkirja erinevates portaalides, aga olgem ausad – tulemused ei hakka silma.

Esindusdemokraatia on kodanike jaoks lihtne variant, kuna kodanikke esindavad niiöelda palgatud saadikud. Siiski loodan, et Eesti ühiskond suudab lähiaastatel liikuda sammu edasi ning Riigikogu liikmed hakkavad rahvast usaldama. Kõige lihtsam viis selle tõestamiseks oleks tavakodanike kaasamine läbi rahvahääletuste.

Steve Truumets,

Eestimaa Rohelised volikogu liige ja liikmevaldkonna juht

steve.truumets[at]erakond.ee

 

Artikkel ilmus ka Eesti Päevalehes 29.07.2018: http://epl.delfi.ee/news/arvamus/roheline-soovib-otsedemokraatiat-rahval-on-oigus-olla-kuuldud?id=83177161

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »