Joonas Laksi repliik: Taome katuserahad kaasavaks riigieelarveks
Katuserahad, mis sel aastal on ligi 7 miljonit eurot, ei ole riigieelarve kogusumma kõrval küll suur raha, aga Eesti kohtadele võib ka 10 000 või 100 000 eurot väga vajalik olla. Kui kooli katus lekib, siis tuleb see korda teha. Võiksime regionaalsete investeeringute nimetuse all jagatavad katuserahad “taguda” kaasavaks riigieelarveks, kus rahvas saaks selle pisku jagamisel sõna sekka öelda. Seadusandlik kogu saaks seeläbi tegeleda rohkem tervikuga.
Tasub silmas pidada, et kunagi oligi see raha eraldatud just regioonidele ja hädapäraseks ehk asjadeks, mis ei leidnud omavalitsuse toetust, aga vajaks sellegipoolest ära tegemist. Täna see nii ei ole. Jagatakse täiesti uute hoonete ehitamiseks, kirikutelt indulgentsi ostmiseks, abordi keelustamise ja veriste parunite kujude püstitamiseks. Roheliste hinnangul on poliitikud katuseraha mõtte rüvetanud ja kui pole selliseid kulutusi, mida muul moel ei saaks finantseerida, siis jätku see parem tegemata ning antagu see raha neile, kes seda paremini teha oskavad.
Toetame Vabaühenduste Liidu tööd selle nimel, et poliitiline, subjektiivne ja läbipaistmatu rahastamine lõpetataks ning kõik organisatsioonid, kes riigi rahastust väärivad, saaksid seda taotleda vastavalt kodanikuühenduste riigieelarvest rahastamise juhendile. Riigieelarvet ei tohiks poliitikud pidada oma isiklikuks rahakotiks. Käia mööda Eestit ringi ning pakkuda katust tuletab meelde rohkem maffiat kui vaba demokraatiat. Järgmisel aastal peaks katuserahad ümber sõnastama riigieelarve kaasavaks osaks, kus rahvas ise pakub välja ideid ning seejärel hääletab nende üle. Kaasavad eelarved on ennast Euroopas tõestanud.
You must log in to post a comment.