Rohelised esitasid ohtlike naftasaaduste pumpamise kohta kuriteoteate
Photo by mostafa meraji on Unsplash
“Palusime Politsei- ja Piirivalveametil uurida, kuidas on võimalikuks saanud olukord, et valitsus on tegelenud keskkonnakatastroofi ohu loomisega, “ ütles Zuzu Izmailova, EER esinaine.
“Siin on kaks võimalust – kas on tegemist erakordse rumalusega või teadliku kuriteoga ning Eesti huvide kahjustamisega. Seniste valitsuste tegevus viitab siiki selgelt täiesti teadlikule keskkonnaküsimuste ignoreerimisele ja inimesele vajaliku elukeskkonna kahjustamise soosimisele, “ on EER volikogu esimees Aleksander Laane veendunud.
“Juba praeguseks on ajakirjanikud teinud väga head tööd ja viiteid pehmelt öeldes kahtlastele tegemistele on piisavalt,” arvas ERR esimees Kaspar Kurve.
Kuriteoteate tekst on lisatud allpool:
Palume Politsei- ja Piirivalveametil uurida, kuidas sai võimalikuks olukord, et vabariigi valitsuse määrusega nr 51 «Merel, Narva jõel ja Peipsi järvel ohtlike ning kahjulike ainete käitlemise kord», vastu võetud 25.06.2020, lubatakse otseselt ohtlike ja kahjulike ainete laevalt laevale ümberlaadimist, mida varasemates määrustes eraldi nimetatud polnud. Selle määrusega oli seadustatud Pakri hoiualal (mis kuulub üleeuroopalisse looduskaitsealade võrgustikku Natura 2000) ehk lindude ja hüljeste pesitsusalal ülikõrge keskkonnariskiga majandustegevus, millele pole kehtestatud riski suurusest tulenevaid erinõudeid ja mille eest ei võeta ka keskkonnatasu. Ajakirjanduses avaldatud andmetel algas hiidkogustes ohtlike naftasaaduste ümberpumpamine Pakri hoiualal juba aasta enne määruse vastuvõtmist – alates märtsist 2019. Viimase kümne aasta jooksul on Eestis menetletud viit merel toimunud reostuse juhtumit, millest kaks olid seotud laevalt laevale kütuse laadimisega. Kõik keskkonna- ja meresõiduohutuse eksperdid peavad erinevate mürgiste naftasaaduste laevalt laevale laadimist väljaspool sadamaalasid ja spetsiaalseid terminale üliohtlikuks keskkonnaõnnetuse tekkimise ohu tõttu.
Eesti Põhiseadus:
§ 5. Eesti loodusvarad ja loodusressursid on rahvuslik rikkus, mida tuleb kasutada säästlikult.
§ 53. Igaüks on kohustatud säästma elu- ja looduskeskkonda ning hüvitama kahju, mis ta on keskkonnale tekitanud. Hüvitamise korra sätestab seadus.
Meile tundub, et sellise vabariigi valitsuse määruse ettevalmistaja sai olla kas keskkonnaküsimustes erakordselt ignorantne isik või tasutakse sellise eriti kõrge riskiga tegevuse mittereguleerimise ja mittemaksustamise eest varjatud ja ebaseaduslikul viisil, mida saab pidada vähemalt korruptiivseks. Palume teil välja selgitada, kas määruse vastuvõtmise protsessi jooksul või pärast seda on esinenud mõjuvõimuga kauplemist, teadlikku keskkonnaõnnetuste riski eiramist, riigi huvide eiramist mittemaksustamise läbi või on otsustega seoses tehtud keelatud annetusi erakondadele või makseid valitsuserakondade liikmetele.
Meedias ilmunud teave:
https://leht.postimees.ee/7171742/eesti-ametniku-vaikimine-laseb-naftaarikatel-miljoneid-teenida
https://www.postimees.ee/7168298/molder-laevalt-laevale-laadimine-pakri-hoiualal-on-illegaalne
https://leht.postimees.ee/7168042/eesti-lubab-looduskaitsealal-uliohtlikku-ari-ajada?
https://leht.postimees.ee/7169670/veljo-volke-nafta-umberpumpamine-merel-on-suur-keskkonnarisk
Kaspar Kurve
Erakond Eestimaa Rohelised esimees
Aleksander Laane
Erakond Eestimaa Rohelised volikogu esimees
You must log in to post a comment.