Erakonna seisukoht plastiku ja mikroplastiku kui keskkonnareostaja teemal

EER volikogu 30.05.2018 koosoleku resolutsioon nr 3

Nimi: Erakonna seisukoht plastiku ja mikroplastiku kui keskkonnareostaja teemal

Autor: Kai Künnis-Beres

Erakond Eestimaa Rohelised (EER) on seisukohal, et Eesti riigi panus plastikreostuse vähendamisse on seni olnud ebapiisav, mikroplastiku reostuse piiramist pole aga veel Eestis arutlusteemaks võetudki.

EER peavad hädavajalikuks ühekordselt kasutatavate plastikpakendite kasutamise vähendamist kaubandusvõrgus ja toitlustusasutustes ning nende asendamist korduvkasutatavate ja keskkonnasõbralike pakenditega. Eriti oluline on ühekordsete plastikpakendite ja -nõude kasutamist piirata rannakaubanduses, kus see kergesti merre satub.

EER on veendunud, et ühekordsete pakendite pealesundimine kaubandusvõrgu poolt takistab inimeste säästlikku ja keskkonnasõbralikku tarbimist ning suurendab plastikjäätmete koormust keskkonnale. Seetõttu peab toidukauplustes olema tarbjale tagatud võimalus osta pakendamata kaupa kasutades oma taarat või pakendit.

EER peab vajalikuks, et Eesti järgiks Inglismaa, Rootsi ja paljude teiste riikide suundumust keelustada mikroplasti sisaldavate kosmeetika- ja ilutoodete tootmine ja kaubastamine, kuna neis sisalduv keskkonnas raskestilagunev ja kemikaale väljaleostav  mikroplast kandub pesemisel veekogudesse kahjustades seal veeorganisme ning teatud juhtudel ka mereande tarbivat inimest.

SELETUSKIRI

Erakond Eestimaa Rohelised on koos rohelise ja keskkonnahoidliku maailmavaate esindajatega kogu maailmas juhtinud aastaid tähelepanu ühekordselt kasutatavate plastikpakendite liigsele kasutamisele ja plastijäätmete käitluse puudustele. Meist igaüks on kokku puutunuid ühekordselt kasutatavate plastikpakendite üleliigse kasutamisega meie kaubandusvõrgus ja toitlustusasutustes. Hoolimata plastikpakendite kokkukogumiseks tehtud pingutustest on plastiku osa keskkonnareostuses endiselt suur. Viimastel aastatel on teadlased välja toonud plastikureostuse uue teema – mikroplastikosakeste kuhjumise pinnasesse ja veekogudesse. Mikroplastikut sisaldavad kaasajal paljud tooted, sealhulgas pesemisvahendid, kosmeetika- ja ilutooted (hambapastad, kehakoorijad, dušigeelid, šampoonid, lauvärvid jne). Tarbija pole enamasti teadlik, et mikroosakesed, millega ta oma nahka koorib, on plastikust (sünteetilised) ning võivad kahjustada nii kasutaja nahka kui ka peale mahaloputamist loodust, eelkõige veeorganisme, kelle hulka kuuluvad paljud väiksemad veeloomad (karbid, vähjalaadsed jne) ja ka kalad, kes väiksematest loomadest toituvad. Mahapestavates kosmeetikatoodetes sisalduvad mikroplastiosakesed ning pesupesemisel tekstiilist eralduvad mikrokiud satuvad veekogudesse läbi kanalisatsioonisüsteemi reoveega aga ka vihma ja uhtevetega. Üheks plastiku allikaks tänapäeval on ka plastist kunstmuruga kaetud spordi- ja muud väljakud. Nii makro- kui mikroplast ohustavad mereelustikku, sisenevad looduslikku toiduahelasse ja kannavad organismidesse nende koostises olevaid ja neile adsorbeerunud kemikaale. Lisaks otsesele mikroplasti reostusele tekib mikroplasti ka keskkonda sattunud suuremate plastesemete lagunemisel.

Keskkonnakaitse eesmärgilises mikroplasti vastases tegevuses on esirinnas Ühendkuningriigid, kus juba eelmisel aastal kiitsid mõlemad parlamendi kojad heaks seaduse vastuvõtmise, mis keelab tahkete mikroplastosakeste (ingl. k. microbeads) kasutamise nahalt mahapestavates pesuvahendites ja kosmeetikatoodetes. Vastuvõetud õigusakt keelustab Ühendkuningriigis nimetatud toodete valmistamise alates 9. jaanuarist 2018 ja nende toodete müügi alates 20. juunist 2018. Rootsi riik on otsustanud Läänemere reostuskoormuse vähendamiseks ja mereelustku kaitseks keelustada mikroplasti sisaldavate pesuvahendite- ja kosmeetikatoodete valmistamine alates 2018. aasta juulist ja nende toodete müügi kaubandusvõrgus alates 2019. aasta jaanuarist. Keeld ei kehti toodetele, mis sisaldavad looduslikke terakesi või polümeere, mida pole sünteesitud ega keemiliselt modifitseeritud. Edaspidi on mõlemal riigil kavas laiendada keeldu kõigile mikroplastikut sisaldavatele toodetele. Rootsi usub, et nende otsus võib julgustada vastavasisulise keelu vastuvõtmist EL tasemel. Sarnased keelud on tänaseks juba jõustumas ka Prantsusmaal, Itaalias, Uus-Meremaal, Kanadas ja USA.

Taust: Euroopa Komisjoni initsiatiiv: https://ec.europa.eu/estonia/news/20180528_plastik_et

Kai Künnis-Beres


Resolutsioon vastu võetud Erakond Eestimaa Rohelised 30.05.2018 volikogu koosolekul.

Lisainfo: Kai-Künnis Beres, kkunnis@gmail.com, 55605156

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »