Rohelised mõtted

09
Nov
2020

Joonas Laks: Millest peaks uus Keskkonnaminister alustama?

 Keskkonnaminister Rene Kokk on tervislikel põhjustel tagasi astunud. See töö ongi praeguses neoliberaalselt kallutatud ja pidevas patiseisus olevas valitsuses keerulisem kui mõnes teises. Tervis on kalleim vara, seega mõistame otsust ja soovime head paranemist Riigikogu saadikute rammusates ridades. Nädalavahetusel selgus, et keskkonnaministriks saab Martin Helme nõunik.

 Keskkonnaministeerium peab olema võtmeministeerium. Meie inimeste ja majanduse tuleviku väljavaated on hetkel tugevalt seotud ressurssidega, mida pakub meile emake Maa. Nende kingitustega tuleb hellalt ümber käia ning neid ei tohi liiga kergekäeliselt ja lühiajalise tulu nimel maha parseldada. Ja kui kliimamuutuste teemaga on hetkel esiplaanil Majanduse- ja kommunikatsiooniministeerium, siis mets, jäätmed ja kohalike omavalitsuste kaasamine on piltlikult öeldes kõigi silme ees keset põrandat maas ja mitte keegi nende teemadega tegeleda ei taha. 

 Nii meie kui ka keskkonnaorganisatsioonid on palju kirjutanud ja loodetavasti tulevane minister on ka piisavalt hästi kursis, aga kui tal oleks vaja oma esimeste nädalate tööde nimekirja koostamisel abi, siis pakun järgmise lühikese nimekirja: 

  1. Metsanduse arengukava uuendamine ja RMK ohjeldamine
  2. Kohalike omavalitsuste kaasamine keskkonnaeesmärkide saavutamisse, kaasa arvatud kõrgendatud avaliku huviga alade kaardistamine ning põlevkivi kaevandamisest loobumine
  3. Jäätmete järsk vähendamine ja ringlusse võtmine, et vältida ja vähendada peagi saabuvaid trahve

Eesti loodusvarad ja loodusressursid on rahvuslik rikkus, mida tuleb kasutada säästlikult.

Eesti Vabariigi põhiseadus.

Keskkonnaminister tegelgu keskkonna kaitsmise ja mitte selle parseldamisega. Keskkonnateemad ongi keerulised ja nende täielikuks ja terviklikuks mõistmiseks ei piisa ka mitmest kõrgharidusest, aga põhiseaduse paragrahv 5 sisu ei tohiks üle jõu käia ka vähema haridusega inimesel. Roheliste hinnangul on selle paragrahvi puhul põhiseaduse erinevad riived koondumas üheks suureks rikkumiseks. Loodetavasti ei lähe uus minister ajalukku selle hetke tunnistajana. Selleks, et see nii ei läheks, tasuks kaasata nii teadlasi, oma ala eksperte, vabaühenduste esindajaid ja ettevõtjaid, kes toetavad ressursside jätkusuutlikku majandamist ja mitte nende võimalikult kiiret ammendamist.

https://epl.delfi.ee/arvamus/rohelised-uuele-keskkonnaministrile-ara-maga-eelkaija-kombel-hoia-ara-prugitrahv?id=91590231

Roheliste peasekretär Joonas laks

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »