Rohelised mõtted

11
Mar
2019

Valimiskomisjoni ootab seaduserikkumise jätkamisel kohtutee

Erakond Eestimaa Rohelised
PRESSITEADE
08.03.2019

Erakond Eestimaa Rohelised on tuvastanud, et valimiskomisjon keeldub avaldamast valimistulemusi avaliku teabe seaduse nõuete kohaselt masinloetavate avaandmetena, kuid pakub selliseid andmeid siiski erikokkuleppe alusel meediaväljaannetele. Seetõttu on erakond otsustanud valimiskomisjoni rikkumise jätkamisel kohtusse anda.

“Kõigile pakkusid valimisõhtul huvi reaalajas masinloaetavad andmed valimistulemuste kohta, nii põnevil kodanikele kui analüütikutele, kes tahtsid näha andmeid kiiresti võrdluses varasemate aastatega või teha muid järeldusi valimiste käigu kohta,” ütles Erakonna Eestimaa Rohelised peasekretär Joonas Laks. “Nende andmete avalikkusega jagamise teeb kohustuslikuks avaliku teabe seadus, kuid valimisteenistus pakub neid üksnes erikokkuleppe alusel meediaväljaannetele aadressil https://rk2019.valimised.ee/press/.

Kui tavaliselt õigustatakse avalike andmete jätmist sisekasutusse õigusse formaati viimise ja avalikuks tegemisega kaasnevate kuludega, siis valimiskomisjonil on vastav avaandmete kataloog ideaalkujul olemas ning selle riigi avaandmete portaali kaudu kõigile kättesaadavaks tegemine seisab ainult tahte taga. Arvestades, et nad on nõudnud kodanikuaktivismi korras üles pandud valimisandmete eemaldamist avaandmete portaalist, on nende käitumine sihipärane seaduserikkumine ning kodanikuühiskonnale näkku sülitamine. Juurdepääsupiiranguteta andmed peavad vastavalt seadusele olema kättesaadavad kõigile ja eriti kuritahtlik on valimisi puudutavate andmete salajas hoidmine.”

Asutuse andmete avalikkusele masinloetavana kättesaadavaks tegemist nõuavad AvTS § 29 lg 3‒6 ja vastavad seadusmuudatused kehtivad juba 2015. aasta algusest, mistõttu peaks olema valimiskomisjoni lehel saadaval vähemalt kahtede valimiste detailsed andmed masinloetaval kujul kõigile soovijatele analüüsimiseks.

Kontekst:
https://twitter.com/trtram/status/1103903480761053185https://github.com/infoaed/rk2019-data/https://github.com/okestonia/opendata-issue-tracker/issues/134#issuecomment-469262773

Lisainfo:
Joonas Laks
Eestimaa Rohelised
Peasekretär
Tel. +372 56 479 412
joonas.laks@erakond.ee

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »