Rohelised mõtted

09
Oct
2017

Peame olmejäätmeid liigiti koguma!

Roheliste erakonna kindel seisukoht on see, et peame olmejäätmete liigiti kogumist oluliselt rohkem ja paremini propageerima.

Kõikides keskkonnaga seotud arengukavades on selgelt kirjas, et peame hakkama tõhusamalt oma ressursse kasutama, ning liikuma ringmajanduse suunas. Samal ajal töötab meil täisvõimsusel jäätmete põletustehas, kus seda sama väärtuslikku ressurssi masshävitatakse. Ja mis kõige hullem, sellist tegevust nimetakse taaskasutamiseks – see on ju absurdne. Samuti õigustatakse põletustehase tegevust sellega, et see toodab meile elektrit ja sooja vett, ning see omakorda toob prügiveo hinnad alla. Juba on kuulda olnud idee hakata pakkuma tasuta prügivedu Tallinnas.

Ilmselgelt inimene, kes sellise asja peale tuleb, ei tea jäätmekäitlusest, keskkonnateemadest ega jätkusuutlikkust arengust mitte midagi – see inimene mõtleb ainult sellele kuidas oma populaarsust valijate seas kasvatada. Kujutage ette, millise signaali anname kui kaotame tasu prügiveo eest? Ühelt poolt riik tegeleb sellega, et täita ringlussevõtu sihtarve, teiselpoolt suurim olmejäätmete tekitaja Tallinn teeb kõike selleks, et seda takistada. Lõppkokkuvõttes ei ole vahet mida tahavad poliitikud või nende valijad. Me peame tegema otsuseid, mis on kooskõlas jätkusuutliku arengu ning ringmajanduse põhimõtetega.

Asi ei ole ainult meie hetkelises heaolus, vaid selles, milliste väärtustega ühiskonda me tahame luua ning kuidas suudame kaitsta oma keskkonda ja meie järeltulijaid. Kui peame liigiti kogumise stimuleerimiseks segaolmejäätmete veo tasu 10-kordistama, siis sellega tuleb leppida. Põhimõte on selles, et on vaja leida kiiremas korras mooduseid ja looma strateegia kuidas liigiti kogumist edasi arendada. Prügiveo hinnaga mängimine pole kindlasti kõige efektiivsem meetod. Kujutage ette, mida me saaksime teha selle 15 miljoni Euroga, mida Tallinn kaalub panna tasuta jäätmeveo alla!

– Me saaksime selle rahaga puhastada jäätmekäitluse korruptsioonist ja päästa väga räpasest mainest.
– Me saaksime läbi viia ulatuslikke teavituskampaaniad, et propageerida materjalide korduvkasutust ja ringlussevõttu.
– Me võiksime kokku kutsuda visionäärid, innovaatorid ja jäätmekäitsuspetsialistid, et koostada ambitsioonikad eesmärgid.
– Me saaksime toetada erinevaid ökoinnovaatilisi lahendusi, mis aitavad jäätmetes leiduvaid materjale korduvkasutada ja ringlusse võtta ning mis näitatavad inimestele sorteerimise vajalikkust.
– Me võiksime ökoinnovatsiooni jäätmevaldkonnas tõsta populaarseks ning luua rohelisi töökohti. Eesti on start-up riigina ökoinnovatsioonis maha jäänud.

Kõige sellega teeniks Tallinn märkimisväärset kasu ning oleks eeskujuks kogu Eestile ja maailmale.

Lõppkokkuvõtteks arvan, et valijate seas on soosingus inimene, kes käib välja idee arendada ökinnovatsiooni ja sotsiaalset ettevõtlust, luua sellega jätkusuutlikumat ja puhtamat keskkonda meie järeltulijatele ning tuua Eesti pildile positiivsete mitte negatiivsete otsuste pärast.

Loodus võidab!

Markko Mäll

BioPro OÜ

Tegevjuht/juhatuse liige

 

Eestimaa Rohelised

Põhja-Tallinna kandidaat nr 1455

loe Markko mõtteid edasi siit: LINK

 

.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »