Rohelised mõtted

06
May
2019

Eluslooduse kadu planeedil ähvardab hävitada inimkonna

Täna Pariisis ÜRO liikmesriikide poolt kinnitatud teadlaste mahukas raport šokeerib isegi paljunäinud rohelisi – üle miljoni taime- ja loomaliigi on inimtegevuse tõttu väljasuremisohus. Raporti 1800 leheküljel võetakse kokku teadusuuringud, mis näitavad, et kliimamuutuste ärahoidmise kõrval peame samavõrra keskenduma looduse päästmisele laiemalt. 

Peep Mardiste: ”Me kõik ju teame, et looduse hävitamine lõpeb halvasti, aga valitsused ei tegutse, sest hetkehuvide rahuldamine tundub alati tähtsam kui tulevikku vaatav poliitika,” lisas Eestimaa Roheliste liige Peep Mardiste. “Heaks näiteks on debatt raierahust Eesti metsades – metsamasinate tulusat aastaringset tööshoidmist peetakse nii tähtsaks, et see justkui õigustaks lindude massimõrva.” Üle 15 000 teadusartikli info põhjal koostatud raport koondab endas globaalsete kliimamuutuste, bioloogilise mitmekesisuse ja inimkonna heaolu vahelisi vastastikmõjusid. Selle järeldused ning sõnum poliitikutele ja üldsusele on selged – inimkonna heaolu on planeedi elutagamissüsteemide hävinemise ja hävingu ulatuse tagajärjel kriitilises ohus.

Kõige laiaulatuslikum ülevaade Maa seisundist

Raport on kõige laiaulatuslikum ja ambitsioonikam vaade planeedi tervislikule seisundile läbi aegade. Selle tulemustest moodustub rida murettekitavaid tõdemusi: peamiselt inimtegevuse tagajärjel on täna otseses väljasuremisohus 40% kõigist kahepaiksetest, kolmandik riffe moodustavatest koralliliikidest, pisut alla kolmandiku kõigist mereloomadest jne. Roheliste esinaine Züleyxa Izmailova väljendab sügavat muret järjekordse raporti tulemuste osas. “ Oleme hävitamas oma majandust ja toidujulgeolekut ning kõiki teisi eluks vajalikke, kaasaegse ühiskonna mõistes olulisi elukvaliteedi aluseid. Riigina oleme kaotanud palju aega. Head poliitikud ja rahvasaadikud, head eestimaalased ärgake, me peame tegutsema kohe.“

Nagu ka raporti autorid, loodavad Eestimaa Rohelised, et hinnang Maa bioloogilise mitmekesisuse langusele paiskab teema globaalse meedia tähelepanu alla sarnaselt möödunud aastal ilmunud ÜRO kliimaraportile. Kui inimkond ei tee kollektiivselt globaalset liigilise mitmekesisuse langust, ökosüsteemide degradatsiooni ja kliimamuutuste küsimust kohe absoluutseks rahvusvaheliseks prioriteediks, on teadlaste sõnul selge, et maailmamajandus ja inimkonna senine heaolu ning elukvaliteet ei saa kestma jääda. Inimkonna areng saab toimuda vaid meie planeedi piirides.

Sina saad aidata

Üks võimalus sekkuda, on olla poliitiliselt aktiivne ja anda oma hääl tulevastel Euroopa Parlamendi valimistel jõudude poolt, kes raportis toodud reaalsust kõige paremini mõistavad ning kes on valmis ka tegutsema. Üheskoos me suudame oma saatust suunata! Hääleta 26. mail Euroopa Parlamendi valimistel Eestimaa Roheliste kandidaatide poolt. 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »