Avalik kiri Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskopile Urmas Viilmale
Ma kirjutan Teile, soovimata teha etteheiteid või tekitada vastasseisu. Mina, kes ma ei kuulu ühtegi kogudusse ja juurdlen oma usuküsimuste üle ise, olen lihtsalt veidi nõutu. Miks? Sest minule tundub, et protestantlike kirikute juhid Eestis on pehmelt öeldes tähelepanuta jätnud tänapäeva olulisima küsimuse – keskkonnahoiu. Anglikaani mõtleja Frederick Quinn on öelnud, et patt on nii jumalast ärapööramise soov kui ka jumala loodu süstemaatiline hävitamine. Mõlemad rikuvad harmooniat ja viivad ökoloogilise kriisini. Kreeka sõna hamartia, mis tähendab pattu ja eksitust, tähendab ka märkide tähelepanuta jätmist. Just seda – märkide tähelepanuta jätmist – heidab Quinn kirikule ette. Prof emeritus Larry Rasmussen kirjutab, et reformatsioon vajab kiiresti, edasilükkamatult öko-reformatsiooni. Ma loodan, et ei pea teile hakkama tutvustama paavst Franciscuse entsüklika “Ole kiidetud/Laudato si/Hoolest meie ühise kodu eest” sisu. Aga lihtsalt meenutuseks, et see räägib kohe alguses sellest, kuidas Maa kisendab meie poole kogu selle kahju tõttu, mida oleme teinud ja heidab ette Maa rüüstamist. Ja keskkonnahoiust käib jutt lõpuni välja. Aga miks me ei kuule Eesti kiriku häält, kui jutuks tulevad keskkonnaküsimused? Te ei maini neid probleeme poole sõnagagi oma poliitikasoovitustes erakondadele, mille eelmisel aastal laiali saatsite. Millist märki te ootama olete jäänud?
Jõudes nüüd lihtsamate asjadeni, räägiks Teie eksitavast ristiinimese valimiskompassist. Minul on tunne, et Te ei ole Roheliste programmiga tutvunud, sest teisiti pole võimalik Teie antud null-punkti-hinnet ega ka Teie väidet, et me “keskendume vaid mõnele konkreetsele valdkonnale” (sest see on otsene vale) seletada. Meie programmis on sees nii muinsuskaitsealuste hoonete restaureerimise käibemaksutagastus, kogukonnapõhise ühistöö toetamine, õigus suunata 2% tulumaksust valitsusvälisele organisatsioonile; võimalus omandada kõrgharidust ainepunktipõhiselt ja osakoormusega, et üliõpilane saaks tööl käia või laste eest hoolitseda, kultuurilise ja bioloogilise mitmekesisuse väärtustamine ühtse mõtestatud tervikuna, kodanikupalga kehtestamine, asendusteenistuses olijate vanainimestele appi saatmine. Me ütleme, et mehe ja naise vahel sõlmitud liit abielu kujul on põlvkondade traditsioone järgiv peremudel ja et Eestis kehtib usu- ja veendumusvabadus ning usuorganisatsioonidele peab jääma otsustusvõime erinevate kooseluvormide tunnustamisel; me pakume peredele rohkem vajalikku psühholoogilist nõustamist ning pereteraapiat ja tahame, et võimalusel püsiksid pered koos ja õpiks oma probleeme lahendama; meil on mitmeid ettepanekuid lastega perede majandusliku kindlustunde ja kindlustatuse parandamiseks, perevägivalla vastu võitlemiseks, elatisraha küsimuse lahendamiseks, vanavanemate ja lastelaste tihedama suhtluse soodustamiseks, eakate üksildustunde leevendamiseks jne jne. Programm on täiesti avalik: https://vana.rohelised.ee/valimisprogramm-2019/ Kuidas Te seda kõike Roheliste programmist üles ei leidnud?
Artikkel ilmus ka Eesti Päevalehes: http://epl.delfi.ee/news/arvamus/aleksander-laane-avalik-kiri-urmas-viilmaale-miks-kirik-ei-hooli-keskkonnast?id=85261203

You must log in to post a comment.