Rohelised mõtted

06
Mar
2022

Toetame lennukeelutsooni jõustamist Ukraina kohal

Ukraina sõda on muutnud Euroopa julgeolekuolukorda tundmatuseni ja purustanud mitmed senised tabud relvaabi ja rahvusvaheliste sanktsioonides osas. Aga nagu näeme, ei piisa sellest agressori kiireks peatamiseks, tuhandete inimohvrite, humanitaarkatastroofi ja rahuotstarbeliste tuumarajatiste purustamisest tuleneva ohu ärahoidmiseks.


Erakond Eestimaa Rohelised nõuab, et Vabariigi Valitsus, tulles vastu Ukraina valitsuse ja Ukraina Roheliste Partei palvele, näitaks üles initsiatiivi lennukeelutsooni jõustamiseks Ukraina kohal. Seda on võimalik sisse viia Budapesti memorandumi alusel ja soovi korral ka ÜRO heakskiidul. 1994. a allakirjutatud Budapesti memorandumiga loovutas Ukraina suuruselt kolmanda tuumarelvavaru ja USA, Suurbritannia ja Venemaa andsid garantiid Ukraina sõltumatusele ja suveräänsusele tollastes piirides. Seega ei vaja lennukeelutsooni kehtestamine NATO osalust, vaid ainult USA ja Suurbritannia tahet riikide genotsiidivastast koalitsiooni juhtida. ÜRO mandaat oleks kasuks, aga mitte obligatoorne.
Ainus selge ja töötav alternatiiv lennukeelutsoonile on piisava hulga kaasaegsete sõjalennukite, helikopterite, radarite ja õhutõrjerelvastuse üleandmine Ukrainale, et nad saaks ise ennast kaitsta. 
Oleme sügavalt mures tuumarelva käikulaskmise või tuumajaamade ja tuumajäätmete hoidlate kahjustamise ohu üle konflikti edasisel eskaleerumisel, kuid näeme, et agressor võib seda teha ka lihtsalt lahinguväljal oodatud edu puudumise frustratsioonist. Seetõttu leiame, et liigne ettevaatlikkus Ukraina rahva kaitsel võib tegelikult globaalselt ohtu hoopis suurendada.


Me loodame, et Vene sõjaväelased ja rahvas saavad lõpuks aru, et diktaatori käsud on kuritegelikud ning Vene riiki ja rahvast hävitava sisuga. 
Slava Ukraini!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »