Rohelised mõtted

11
Dec
2020

Roheliste avalik kiri Elu Marss MTÜ-le

Lugupeetud MTÜ Elu Marss

Tunneme teile kaasa, et olete alustava organisatsioonina kistud ideoloogiamängude keerisesse. Kindlasti on tekkinud olukord teile keeruline – kogu kodanikeühiskond vaatab teie poole, silmad täis viha ja korruptsioonikahtlusi.

Eesti rahvas ei soovi kriitilisel pandeemiaajal katuseraha jagamist lõhestavate tegevuste jaoks, petitsioonile “Ei katuseraha jagamisele abordivastasele liikumisele” kirjutas kolme päeva jooksul alla 15 264 inimest. Praegusel ajal peaks kõiki toetusi jagama vajaduspõhiselt, et toetada koroonakriisis kannatada saanud valdkondi – ja nüüd siis see! Kas isegi selline suur summa on väärt rahva põlgust ja halvakspanu?

Me soovime anda teile nõu, kuidas te saate sellest olukorrast au ja uhkusega väljuda, nii et puhtaks jäävad nii teie südametunnistus kui tekkiv maine.

Me soovitame teil annetada see summa, või vähemalt suur osa sellest summast, nendele MTÜ-dele ja organisatsioonidele, kes on pikkade aastate vältel näinud vaeva ning vähendanud aastas tehtavate abortide arvu. 

Hea Elu Marss, statistika on ilmne

Eestis on abortide arv langenud viimasel kolmel kümnendil märkimisväärselt. Kui 1992. aastal teostati Eestis 25 803 aborti, siis 2019. aastal 3580. Kui 1992. aastal oli aborte 1000 viljakas eas naise kohta 69,6, siis 2019. aastal oli see näitaja 13,6. Veel madalamad abortiivsuskordajad on vaid mõnes riigis maailmas (Soome, Taani, Norra, Island).

See näitab, et Eestis ei suhtuta aborti enam kui pereplaneerimisvahendisse. Inimesed, kelle seksuaalselt aktiivne aeg, omandatud seksuaalharidus ning vähesed võimalused kasutada rasedusvastaseid vahendeid jäid nõukogude liidu perioodi, on väljunud fertiilsest east. Praegused noored ja viljakas eas inimesed elavad juba teadlikkuse ajastul. Meil on kõikidel võimalus valida endile sobivad rasestumisvastased vahendid.

Abordistatistika langus tuleneb rasedusvastaste vahendite paranemisest ning uue põlvkonna paremast seksuaalharidusest.

See, et Eesti abordistatistika ei ole 0, on paratamatus. Inimesed teevad oma elus vigu ning kõik inimesed ei saa endile majanduslikel või tervisest sõltuvatel asjaoludel lapsi lubada. Selleks, et abortide arvu veel madalamaks saada, tuleb tegeleda ühiskonna kitsaskohtade, mitte moraaliloengutega. Rahvastikupõhised Eesti naise tervise uuringud 2004 ja 2014 näitasid üheselt, et majanduslike põhjuste kõrval on sagedasemaks põhjuseks, miks rasedus katkestati, partneri ja paarisuhtega seotud probleemid. Naised kardavad jääda üksikemaks või sattuda lõksu vägivaldsesse suhtesse.

Eelmisel aastal maksis Eesti Haigekassa omal soovil tehtud abortide eest kokku 97 630 eurot. 

Abordi vastaseks võitluseks eraldati teile 171 000 eurot.

Samas ei toetata neid organisatsioone, kes tegelevad seksuaalhariduse ning perevägivalla ohvrite aitamisega. Sellest on ilmselgelt näha, et tegelikult perepoliitika ning sündivate laste arvu suurendamine valitsust ei huvita. 

Kui valitsust huvitaks tegelikult abortide vähendamine ja soovitud laste sündimuse suurendamine, siis nad:

 • toetaksid üksikemasid, nii et naised ei kardaks lapsi saada;
 • toetaksid verinoori emasid;
 • pakuksid riigipoolset tuge neile, kelle partner ei toeta;
 • tagaksid lasteaiakohad ja eeskätt sõimekohad kodule lähimas lasteasutuses;
 • pakuksid vaesematele lapsevanematele tasuta sõimekohad;
 • räägiksid väikekoolide toetamisest, et nood jääksid alles;
 • tagaksid, et igas maakonnas oleks sünnitushaigla ja et üldse sünnituskogemus oleks kõigil nii sõbralik, et nad julgeksid ka teise lapse saada;
 • toetaksid noori emasid esimese ja teise lapse esimestel kuudel lastehoiuga, eriti üksikvanemaid, lastes neil lihtsalt magada. (Üleväsimus on kõige suurem tegur, et järgmist last mitte saada);
 • pakuksid igakülgset tuge sünnitusjärgse depressiooni ennetuseks / ületamiseks;
 • räägiksid seksuaalharidusest;
 • jagaksid abivajajaile tasuta kondoome ja muid rasedusvastaseid vahendeid;
 • tegeleksid perevägivallaga, eriti nähtamatu naistevastase vägivallaga;
 • räägiksid igakülgsest vaimse tervise toest kõigile abivajajaile ning aitaksid kaasa vaimse tervise spetsialistide juurdekoolitamise rahastamisele.

Seega soovitame teile, MTÜ Elu Marss, valida välja meelepärased seksuaalkoolitajad, naiste varjupaigad, vaimse tervise toega tegelevad organisatsioonid ning jagada nendega oma ideoloogilise võitluse auhinda.

Siis on selle raha saanud päriselt ka need, kelle töö tulemusel on Eestis sooritatavate abortide arv nii suures mahus vähenenud.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »