Rohelised mõtted

08
Oct
2016

Rohelised: Euroopa maheturu maht ületab Eesti riigieelarvet kolm korda

Eestimaa Roheliste aseesimehe Züleyxa Izmailova sõnul võiksid ka Eesti põllumehed osa saada Euroopa maheturu 16-protsendisest aastakasvust, mis oma 28 miljardi euro juures ületab Eesti järgmise aasta riigieelarve mahu juba kolmekordselt.

“Eelmisel aastal oli Euroopa maheturu maht 28 miljardit, aga aasta varem 25,3 miljardit eurot,” ütles Izmailova BNS-ile ja kõrvutas seda Eesti järgmise aasta riigieelarve 9,57-miljardise mahuga. “Miks ei võiks sellest kasvust saada osa ka meie põllumees ja Maarjamaa, sest Eesti-sugusel väikeriigil võiks olla võimekust enese ringikorraldamiseks 100-protsendiliseks ökoriigiks.”

Izmailova sõnul tarbivad 90 protsenti mahetoodangust USA, Kanada ja Euroopa, samas asub enamik mahefarme hoopis Aasias ja Okeaanias.

“Olukord, kus üle poole Eesti inimese toidust sisaldab mürgiseid taimekaitsevahendeid, on meie hinnangul lubamatu,” selgitas Izmailova mahetootmise vajalikkust. “Võttes arvesse Eesti haigekassa vahendite suuri puudujääke, paistab meie inimeste tulevik tume olevat – kui me just midagi ei muuda.”

Veterinaar- ja toiduameti (VTA) 2015. aasta järelevalve käigus leiti taimekaitsevahendite jääke 55 protsendis uuritud toidus. Taimekaitsevahendite jääke seirati kaubeldavas, imporditavas ja kodumaises puu-, köögi- ja teraviljas, imiku- ja väikelapsetoidus ning muus toidus.

51 protsendis tavatoiduproovidest leiti kuni viis erinevat taimekaitsevahendi jääki. 4 protsendis proovidest leiti aga juba rohkem kui viis erinevat jääki.

Kuigi praeguses olukorras on praktiliselt võimatu vältida kokkupuudet erinevate tervistkahjustavate kemikaalidega, kutsub erakond Eestimaa Rohelised inimesi tarbima enda kasvatatud või kaubanduses saadavat mahetoodangut. Soovitus kehtib kõigi tootegruppide osas, kuna endokriinsüsteemi häirivaid kemikaale (EDC) kasutatakse ka teistes toodetes, näiteks nagu plastikust mänguasjad, toidupakendid, kodukeemia, erinevad sisustuskaubad, tekstiilid ning isegi elektroonika.

Rasedad ja lapsed on endokriinsüsteemi häirivate kemikaalide suhtes eriti tundlikud, kuna need toimivad juba väga madalates kontsentratsioonides, võivad nad põhjustada loodete väärarenguid ja reproduktiivhäireid hilisemas elus.

New York University School of Medicine hinnangul on Euroopa Liidu kulutused erinevatele terviseriketele, mida põhjustavad hormoonsüsteemi häirivad kemikaalid, juba praegu 157 miljardit eurot aastas. Tegelikud kulutused võivad aga ulatuda koguni 270 miljardi euroni aastas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »