Rohelised mõtted

28
Oct
2020

Piret Räni: Eestist ei tohi saada järgmine Poola

Meilt on küsitud, miks Rohelised nõuavad abieluvõrdsust.

Selle pärast, et meile on olulised kõikide inimeste inimõigused ja solidaarne ühiskond, kus ei tohi kedagi represseerida, diskrimineerida, vihakõnedega üle kallata ega tõrjuda rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu – nagu on kirjas meie Põhiseaduses.

Selle pärast, et kõik eestimaalased on meie oma inimesed ja neile peavad avanema võrdsed võimalused – ka võimalus abielluda teise inimesega, keda sa armastad.

Selle pärast, et kui me lubame kiusata üht osa meie inimesi, siis järgmiseks kiusatakse juba järgmist gruppi. Vaadake, mis toimub Poolas! Me ei soovi, et populistlikud konservatiivid rikuksid meie sõbraliku Eesti ära ning võtaksid samuti järgmiseks päevakorda naiste vaenamise. Meid, eestimaalasi, on vähe, me peame tegutsema koos, ühtsena ja mitte otsima vaenlasi meie endi inimeste seast.

Ajal, mil meile etendati poliittsirkusena väikest valitsuskriisi, võttis Poola põhiseaduskohus vastu otsuse, mis annab Poola valitsusele võimaluse üht Euroopa karmimat abordiseadust veelgi karmimaks muuta ning keelustada raseduse katkestamine ka loote tõsise väärarengu korral. Kujutleme nüüd ette, kui kohutav see on – naine peab kandma ja sünnitama sügava puudega lapse, seda ise ette teades, ning siis ta peab terve edasise elu olema selle lapse ori, nõrkema hoolduskoormuse all. Ja seda olukorras, kus inimesi on Maa peal liiga palju ja me oleme jõudnud piirini, kust edasi ei jaksa Maa meid kanda. 

Põhjamaa kultuuriruumi ei sobi kiusukultuur

Me peame näitama, et inimõiguste tõrjumine ei ole suund, kuhu inimühiskond peaks suunduma! Me peame seisma kindlalt selle vastu, et selline naiste rõhumine võiks meile üldse mingilgi moel normaalne tunduda.

Selle pärast on meile – kogu Eestile, kogu meie kodanikuühiskonnale – äärmiselt oluline, et me saaksime ühise jõupingutusega kokku abieluvõrdsuse petitsioonile rohkem allkirju kui Varro Vooglaid SAPTKi eesotsas Kooseluseaduse vastu allkirju kogus – 14. mail 2013 andis SAPTK Riigikogule üle 38 000 allkirjaga petitsiooni. SAPTK saatis igale eestimaalasele sellekohase palvekirja – ei suuda mõeldagi, kui suur summa selleks pidi kuluma. Toonane kampaania oli radikaalsete katoliiklaste rünnak sõbraliku Eesti vastu, ning see rünnak jätkub ka nüüd, vaikselt, populistlike konservatiivide võimumaia hõlma all. 

Eesti ei ole katoliiklik maa. Eesti ei ole ka luterlik või õigeusklik maa. Eesti on sekulaarne vabade inimeste maa, kes saavad ise valida, kas nad pooldavad mõnd (risti)kirikut või jälgivad pärimuslikke maausutavasid või põimivad oma maailmapildi kokku eri filosoofiaid ühendades. Mis aga on oluline – Eesti ei tõrju oma inimesi võõrailt mailt meile tulnud religioonide reeglite järgi!  

Palju on öeldud, et kuulge, Rohelised, tegelege teie loodusega, misasja te inimeste ellu kipute. Eestimaa Rohelised on erakond. See tähendab, et me ei ole pelgalt looduskaitseselts ning et me soovime muuta kogu Eesti ühiskonda meie inimestele paremaks paigaks.

Naised, kes elavad naistega ning mehed, kes elavad meestega on meie oma inimesed. Nad kannavad Eesti kultuuri, nad kannavad Eesti mõtet ja nad hoiavad koos meiega Eesti loodust. Me peame kõik koos hoidma kõiki oma inimesi. Toetama neid, kui nad vajavad abi ja pakkuma kõigile võrdseid võimalusi.

Me peame kõik koos hoidma, et Eestist ei saaks kiusuühiskond, kus keegi ei julge kaitsta nõrgemat osapoolt ning kus naisi koheldakse lihtsalt kui paratamatuse külge aheldatud sünnitusmasinaid.

Ühena vähestest Euroopa riikidest ei mõistnud Eesti hukka vägivalda Poola LGBT+ kogukonna suhtes. Häbi! 

Nõudkem, et Eesti tauniks Poola käitumist oma inimeste suhtes

Ühena vähestest Euroopa riikidest ei mõistnud Eesti hukka vägivalda Poola LGBT+ kogukonna suhtes. Häbi! 

Nõuame üheskoos, et Eesti ei tohi progressiivset edasivaatavat riiki vahetada Poola eeskujul keskaegse usuga alla surutud ühiskonna vastu.

Toetagem abieluvõrdsust ja näidakem Varrole, et neid, keda tal õnnestub minevikuvaatega manipuleerida, on siiski vähem kui teineteisest hoolivate võrdsete inimeste tulevikku suundujaid.

Tunneme kaasa Poola naistele ning loodame, et nende ühiskond leiab siiski üles inimlikkuse ja hoolivuse.

Oma solidaarsust Poola naistega on võimalik üles näidata sel kolmapäeval Tallinnas ja reedel Tartus toimuvatel protestidel.
Tartus toimub meeleavaldus kell 12 Raekoja platsis: https://www.facebook.com/events/685283655433832
Tallinnas plaanitakse meeleavaldust kolmapäeval kell 18:00 Vabaduse väljakul. https://www.facebook.com/events/919818618546021/

Kutsun üles allkirjastama ka samasisulist nõuet Euroopa Roheliste petitsiooniportaalis Tilt!: https://www.tilt.green/abortion_access

Ligipääs turvalisele abordile on inimõigus ning see on häbiväärne, kui keset Euroopat inimõigusi niivõrd räigelt rikutakse. Kõik EL riigid peaksid sellist olukorda taunima kui otsest rünnet meie kõigi vastu. 

Piret Räni, Eestimaa Rohelised volikogu liige

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »