Rohelised mõtted

03
Aug
2022

Peaministriankeet Johanna Maria Tõuguga

Millal oleksite valmis saama peaministriks?

Peaministriks kandideerida saan ma juba eesolevatel Riigikogu valimistel. Mõistan peaministri töö mahukust ja annan endale adu, et see on vastutusrikas amet. Eestis on mitmed kriisid, nende seas energia-, vaimse tervise- ja keskkonnakriis, millele Roheliste poliitika lahendusi pakub. Eesti väärib neid lahendusi.

Milline peaminister oleksite? Mis on Teie tugevused?

Ma olen inimeste inimene. Mul on kõrge empaatiavõime ja väga hea võõrkeelte oskus. Minu poliitilised iidolid on kõik helge ja sooja olekuga, samas oma poliitikas kindlameelsed, taktitundelised ja tõsised. Huumorimeel on sealjuures väga oluline. Mõelgem stiilis Lennart Meri.

Nimetage 3 olulist probleemi Eestis, millega peaministrina kohe tegelema hakkaksite?

Ennist sai nimetatud kolm suurt ülesannet, mis lahendusi ootavad. Prioriteet on majandus, loodus ja inimesed, mis moodustavad meie elu ja maailma kõige olulisemad osad. Keskendun vastavalt energiasõltumatuseni jõudmisele ja inflatsiooni kahjulike mõjude haldamisele, siis Eesti metsade kaitsele ja massilisele liikide hävitamise lõpetamisele ning lisaks ka Eesti inimeste vaimsele ja füüsilisele tervisele.

Milline oleks Teie valimiskampaania slogan?

Valimiskampaania algab mõne kuu pärast ja slogani väljatöötamine on täies hoos. Tartus linnapeaks kandideerides sai kasutatud näiteks ,,(Anname) Rohelist tuld!”. Mulle on meeldinud ka Roheliste algusaegadest tuntud ,,Uus energia!”.

Millised oleksid peaministrina Teie “punased jooned”?

Punased jooned on metsade raie kooskõlastamine kliima- ja keskkonnaeesmärkidega, üleminek taastuvenergiale ning lugupidamine inimõigustest.

Kes on Eesti taasiseseisvusmisajal olnud siiani parim peaminister? Miks?

Andres Tarand oli ametis lühikest aega, seda temast mitte sõltuvatel asjaoludel. Ta on ainuke vasakpoolne peaminister pärast iseseisvuse taastamist. Tarand on palju tegelenud kliima ja keskkonna küsimustega, sealhulgas olnud ka keskkonnaminister ja  Eesti säästva arengu seaduse väljatöötamise eestvedaja. Eesti vajab veel selliseid peaministreid, kes suudavad hoida rahulikku ja hoolivat joont nii inimeste kui ka keskkonna suhtes.

Kuidas poliitikani jõudsite?

Olin gümnaasiumi ajal tulihingeline keskkonnakaitsja ja tundsin, et on midagi suuremat vaja ette võtta, et meid keskkonnakriisist päästa. Kõigepalt käisin Avatud Vabariigi kohtumistel kuulamas, mis andis esmase sissevaate poliitikasse. Tundsin seal, et see ei ole minu stiilis poliitika ning leidsin Rohelised – minu jaoks maailmavaateliselt kõige sobilikum poliitikaga tegelev ühendus. See sütitas minus veelgi tugevama huvi poliitika vastu ja väga kiiresti sattusin ka aktiivsesse poliitikasse.

Kes on Teie suurim eeskuju ja miks?

Euroopa Rohelistest loomulikult Annalena Baerbock, Alviina Alametsä, Iiris Suomela, Maria Ohisalo, Bas Eickhout ja Eestist Lennart Meri ja Marju Lauristin. Mainiksin ära ka Marina Kaljuranna.

Mis on noortepartei funktsioon parteisiseselt?

Erakond Eestimaa Rohelised ja Noored Rohelised on kaks eraldi MTÜd, mis siiski teevad palju omavahel koostööd, sest eesmärk on sarnane. Toetame üksteist. Noored tegelevad noortele oluliste küsimustega ja hoiavad Rohelisi värskena. Erakonnast saavad kogenumad inimesed jällegi noortele vajadusel nõu anda.

Missugune on Teie noortepartei koostöö teiste noorteparteidega?

Teiste noortekogudega kohtume ametlikult ühistel debattidel ja muudel ettevõtmistel. Eriti palju näeme üksteist valimiste-eelsel ajal. Mõne noortekoguga on rohem läbikäimist kui teistega.

Kuidas saavutada keerulistes olukordades kompromiss?

Tuleb õppida läbirääkimisi pidama. Esmalt tuleb selgeks teha vähim, millega ise veel nõus oleks kompromissi tegema ning sihtida sealt üles, ehk proovida rohkemat saada. Kui kompromissi nimel tuleb oma esialgsetest kõrgetest pakkumistest veidi loobuda, ei ole seda niivõrd kahju teha, sest piir on ette pandud. Kui olukord nõuab oma miinimumist loobumist, ei saa seda heaks kompromissiks nimetada.

Kuidas olete toetanud Ukrainat sõjas Venemaaga?

Olen eraisikuna annetanud raha ning toetan ka ühte Eesti sõdurit Ukrainas, aidates tal oma meeskonnale varustuseks ressursse leida. Erakonnaga aitasime Tartus pagulaskeskust vabatahtliku tööga. Olen sotsiaalmeedias suunanud oma tähelepanu Kesk- ja Lääne-Euroopa suunas, kus ei tajuta Venemaa ohtu ja olukorra tõsidust piisavalt. Siinkohal on äärmiselt oluline kogu Euroopa kaasatus ja ühtsus. Täna me näeme Ida-Euroopa vaprust ja eesrindlikkust samal ajal kui ülejäänud Euroopa kahetsusväärselt vähe panustab.

Milline on olnud Teie panus rohepöördesse?

Minu panus rohepöördesse seisneb minu elutöös. Otsustasin 17-aastaselt, et minu tulevik on pühendatud maailma tervisele. Toona oli selle väljenduseks kliima- ja keskkonnaprotest Eesti esimese pakendivaba poe näol, mille kaasasutajaks ma olen. Täna on selleks Eesti ainukese rohelist maailmavaadet edendava erakonna juhtimine.

Mida ütleksite inimestele, kes peavad sügisel hakkama tasuma suuri elektriarveid?

Tarbimise vähendamine on kahtlemata rohelise maailmavaate oluline osa. Arutu ületarbimise aeg on möödas: meie Maa ei talu seda enam. Tuleb vaadata kriitilise pilguga üle oma energiatarbimine ning hoida kokku seal, kus on mõistlik. Samuti tuleb jälgida, kas on ettevõtjaid, kes pakuksid soodsamaid pakette. Korteriühistud peaksid omavahel suhtlema ja kaaluma päikesepaneelide soetamist, et katta osa tarbimisvajadusest. See nõuab suuremat investeeringut, aga on pikemas perspektiivis mõttekas.

Samas ei saa jätta inimesi hätta ja energiavaesusesse. Oleme praegu raskes olukorras, sest see on eelmiste valitsuste tegemata töö. Eestil on olnud kümneid aastaid, et arendada välja taastuvenergiavõrk, aga selle asemel oleme fossiilkütustele toetunud. Täna on fossiilkütused väga kallid, sest need laastavad keskkonda ja samamoodi edasi ei saa. Valitsus peab võtma vastutuse ja jagama toetusi seal, kus tarvilik ja mõistlik. Samuti peab valitsus viivitamatult looma tegevusplaani taastuvenergia mahtude suurendamiseks.

Kui Teile antaks 10 000€ heategevuseks, siis kuhu Te selle annetaksite? Miks?

Oleks tore, kui saaksin annetada miljoni, sest abivajajaid on kahjuks nii palju. Kuna mul on vaid 10 000€ ja teades kui vähe annetatakse looduskaitseorganisatsioonidele, suunaksin ma pool rahast neile: Eesti Metsa Abiks, Päästame Eesti Metsad, Eestimaa Looduse Fond ja Eestimaa Roheline Liikumine. Ülejäänud raha läheb rindele Ukraina iseseisvuse kaitsmiseks.

Kuidas kirjeldaksite eestlasi?

Olen välismaal elanud ja seetõttu olen sellele küsimusele palju mõelnud. Eestlased on töökas, aus ja sõbralik rahvas. Ma hindan meie juures avatust uutele tehnoloogiatele ning seda, kuidas me isegi hoolimata oma kohatisest jonnakusest väga kokku hoiame. Kui Eesti oleks sotsiaalselt ja majanduslikumalt võrdsem, oleks see üks paradiisiriik küll.

Mis on ilusaim eestikeelne sõna või lause?

Vabadus.

Nimetage oma elu suurim ebaõnnestumine. Mida õppisite sellest?

Suurim ebaõnnestumine oli ka ühtlasi minu suurim saavutus ja õppetund. Aastal 2016 sai avatud Eesti esimene pakendivaba pood, mis pidi oma uksed sulgema eelkõige valesti hinnatud finantsriskide tõttu. Õppisin palju ettevõtluse ja juhtimise kohta. Võtsin endaga kaasa hoiaku, et ,,väiksed asjad loevad, aga suured asjad loevad rohkem’’. Sellega purjetasingi poliitikasse, suuri asju tegema.

Mille peale viimati südamest naersite? Mille peale vihastasite?

Naersin sarja peale nimega ,,Inside Job’’, mis kujutab fiktiivset USA süvariiki, kes peidavad end tõeks osutunud, aga väliselt absurdsete vandenõude taga. Šveitsi bürokraatia valmistas mulle viimati palju tuska. Digiallkirjast on Šveitsis väga naiivne unistada, paberimajandus käib füüsilise postiteenuse teel. See paneb Eesti asjaajamise stiilist väga lugu pidama.

Mida ütleksite oma 10 aasta tagusele isendale? Kuhu tahaksite jõuda 10 aasta pärast?

Kui olin 14, ütles mulle Evert Poom, et ma olen sellise näoga, nagu minust võiks midagi suurt saada. Samal aastal ütles mu esimene poisssõber, et 10 aasta pärast näeme mind peaministrina. Valimiste ajaks ongi 10 aastat möödunud, olen 24-aastane ja ma loodan, et valija viib need ennustused täide.

10 aasta pärast soovin omada aeda, kus puhata ja aiatöödega nokitseda, rahuldustpakkuvat tööd ja toredaid lähedasi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »