Rohelised mõtted

28
Oct
2020

Mihkel Tiganik – meeleavaldajast matemaatikaõpetaja

Mihkel Tiganik on füüsik ja insener, kes sellest õppeaastast töötab matemaatikaõpetajana Tamsalu gümnaasiumis. 

Rohkem aga on Mihkel teada kui “see kutt, kes RMK ees meeleavaldusi korraldab”. Lisaks RMK ees istumas käimisele osaleb Mihkel aktiivselt Extinction Rebellion Tallinn tegevuses, käib Fridays For Future reedestel kliimaprotestidel ning teda on nähtud ka meeleavaldustel esineva trummibändi ridades.

Mihkel, Sa tundud alati nii positiivne inimene olevat, millest on Su sisse nii palju protestivaimu tekkinud? 

Kui oled leidnud endale selle tegevuse, mis sind inspireerib, siis on lihtne tööd vaadata kui hobi. Ehk siis mu põhihobi ja kutsumus on Maa ning inimühiskonna päästmine kapitalistliku ressursimajanduse käest, mis on meid kliimakatastroofi servale toonud.

Sa oled käinud RMK ees protestimas vaid veidi lühemal perioodil, kui Greta Thunberg Rootsis kliimastreikinud on. Kui palju on tema Sind inspireerinud?

Greta Thunberg on mind väga palju inspireerinud. Miks mina pean käima tööl / koolis, kui samal ajal meie süsteem hävitab emakest maad? 

Mida sa soovid RMK ees meelt avaldades saavutada? Mis on RMK-s ning Eesti metsanduspoliitikas valesti?

Ma usun, et Eesti metsapoliitika ei meeldi paljudele. Ma näen ennast kui tavakodanikku, kellele ei meeldi RMK praegune tegevus… Ja siis täidan kodanikukohustust ja avaldan meelt selle jabura ning hoolimatu metsanduspoliitika pärast.
Viimastel aastatel on raietegevus Eestis väga intensiivseks muutunud. On raske leida puutumatuid metsi, igal pool on lageraielangid.

Räägid ehk natuke ka Extinction Rebellionist? 

Extinction Rebellion tegeleb meeleavalduste ja aktsioonide korraldamisega, et näidata kui halvasti praegune süsteem kohtleb meie Maailma. Meil on toimumas nii ökoloogiline kui klimaatiline häving ja me peame midagi ette võtma, et seda peatada.
Suurbritannias on tänu Extinction Rebellionile välja kuulutatud kliimakriis. Nad korraldavad teeblokaade, olles mittevägivaldsed ning kasutades oma haavatavust peamise relvana. 

Fridays for Future on Greta Thunbergi tegevusest alguse saanud üleilmne koolinoorte kliimastreike korraldav liikumine. Mis on ühist FFF ja XR taotlustel ja mis on erinevat?

Fridays For Future korraldab peamiselt kliimastreike, nad esindavad nooremaid põlvkondi ning peamiseks nõudmiseks on Eesti viimine kliimaneutraalseks. FFF korraldab iganädalasi streike nii Tallinnas kui Tartus – kord kvartalis teeme ka suurema üldstreigi, millele panustame rohkem ressursse. Nüüd, mil olen õpetaja, on kahjuks keeruline jõuda iganädalastele streikidele, olen sel ajal tööl.
Eestis tegutsev XR grupp tegutseb peaasjalikult metsakaitsega ja võitlusega ökoloogilise hävingu vastu. XR inimestega käime RMK ees, varem tegime seda iganädalaselt, nüüd natuke harvemini. 

Paljud kommenteerijad on nurisenud, et miks need lapsed räägivad süsinikust ja kliimamuutustest ja muudest igasugu keerulistest asjadest, kaitsku parem Eesti metsi. Kuidas Sina seda kommenteerid?

Need asjad on seotud, inimene on paraku väga nutikas leidmaks igasuguseid viise, kuidas loodust ära rikkuda: paisates kasvuhoonegaase atmosfääri, hävitades elurikkust, tekitades oma elutegevusega prügi ning kaevandades maavarasid. 

Kliimamuutus on eksistentsiaalne probleem. Kui kliima soojeneb, siis seda ei saa ümber pöörata. 

Paraku paljud täiskasvanud ei suuda suurt pilti hoomata. Õnneks on noorte jaoks arusaadav, et me ei saa vaadata maailma ja Eestit lahus olevaina. Globaalne ja lokaalne. On Sul mõni idee, kuidas lahendada, et paljud inimesed suudavad kaasa elada looduskaitseküsimustele eestisiseselt metsade üleraie või elurikkuse kaitsmise küsimuses, aga ei ole valmis vaatama tervet maailma tervikliku ökosüsteemina?

Tuleb mõelda globaalselt ja tegutseda kohalikult.

Millega Sa tegeled, kui Sa parajasti meelt ei avalda?

Just suvel käisin Rainbow laagris, sealt sain ideid looduslähedase eluviisi kohta.
Tegelen ka veganluse reklaamimisega. Meeldib mängida kitarri ja käia jooksmas. 

Kas õpetajaks hakkamine on Sinu jaoks loomulik protsess, kas sa oled varemgi soovinud õpetaja olla? Kui kauaks Sa plaanid õpetajaametisse jääda?

See on mul esimene aasta õpetaja olla. Õpetajana on palju tegemist, see amet nõuab vastupidavust. Enne õpetajaametisse suundumist töötasin inseneri/IT valdkonnas. Insenerielu oli mugavam, tööülesanded olid palju lihtsamad ja palk suurem kui õpetajal. Töötasin mitmes erinevas ettevõttes, kuid mul oli raske aru saada, kuidas ma insenerina maailma paremaks teen. Tootearendajana lõin tarkvara, mille vajadusest oli raske aru saada. Näiteks – ühes firmas arendasin tehnoloogiat, mille abil saaks viia elektrit sügavale merepõhja. See pani mind tõesti muretsema. Miks meil on vaja merepõhja elektrit? Seda on vaja selleks, et sealt merepõhjast maavarasid kaevandada. Aga miks on meil maavarasid merepõhjast vaja, kuidas see aitab kaasa kliimakriisi vältimisele? Suurkorporatsioonid räägivad, et nad tahavad meie elu paremaks teha, kuid nende enda tegevus on see, mis meie planeeti hävitab. Suurkorporatsioonist on raske raha vastu võtta, see pole mu eetiliste tõekspidamistega kooskõlas.
Extinction Rebellioni saidilt kuulasin artikleid, kus räägiti kliimaõiguslikust töötamisest. Ja nemad toonitasid, et sotsiaalvaldkond on see ala, millega inimesed võiksid rohkem tegeleda. Ehk siis töö võiks olla teiste inimeste eest hoolitsemine. 

Ja mõtlesid selle enda jaoks niimoodi läbi, et Sinust sai õpetaja?

Nii see läks jah.

28.10 16.00 METSASTREIK RMK ees

Mihkel Tiganik on juba loendamatuid kordi käinud RMK ees kõigi rohemeelsete meelsust näitamas. On aeg minna talle appi!

Koguneme kell 16, meel valmis plakatitegemise töötoaks, mida veab Helina Tilk ning Roheliste ideede tutvustamiseks.

RMK ees saab anda allkirju lageraiete vastasele rahvaalgatusele. Palume inimestel tulla kohale OMA SÕNUMIGA, mille aitame vormistada plakatil. Võib ka saata FB kaudu. Hiljem teeme näituse sõnumitest, mis inimestele kõige rohkem korda lähevad????

#metsastreik

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »