Rohelised mõtted

04
Apr
2018

Meditsiinilise kanepi esimene võit

Rohelistel on hea meel, et äsja läks kooskõlastusringile Sotsiaalministeeriumi määruse muudatus, mis on otseselt paljudele patsientidele vajaliku meditsiinilise kanepi ümber käiva võitluse tulemus. Nimelt saavad patsiendid muudatuste jõustumisel veidi lihtsamalt ja lühema aja jooksul kätte kõik need ravimid, mis kuuluvad narkootiliste ja psühhotroopsete ainete esimesse ehk “kõige ohtlikumate” ravimite nimekirja.  Samasse nimekirja kuulub praegu täiesti põhjendamatult ka meditsiiniline kanep ja selle üks põhitoimeainetest.

Möödunud aastal oli Riigikogu sotsiaalkomisjon sunnitud ravikanepi teemat arutama lausa seitsmel istungil jaanuarist maini – sundijateks Eestimaa Rohelised, ravikanepi kättesaadavuse eest seisjad MTÜst Ravikanep ning petitsioonidele allakirjutanud. Petitsiooni esitajad kutsusid ühele istungile ka Kanada ravikanepiarsti ja eksperdi dr. Michael Verbora, kuna Eestis vastav pädevus ja kogemus puudub.

Ja kuigi komisjoni istungitel püüti rääkida enam aiaaugust kui aiast ehk meditsiinilisest kanepist endast, on esimene kivi meditsiinilise ehk ravikanepi kasutamise teelt eemale lükatud. Sotsiaalkomisjon pöördus petitsiooniarutamise istungite tulemusena Ravimiameti ja Sotsiaalministeeriumi poole soovitusega praegu kehtiv kord üle vaadata. Pea aasta pikkuseks venitatud töö on päädinud ühe määruse muutmise kavaga. Nimelt poleks arstil, kes tahab patsiendile esimese nimekirja ravimit (sealhulgas kanepit või sellest tehtud ravimeid) välja kirjutada, vaja enam taotlust Sotsiaalministeeriumi erikomisjoni saata ja sealse lõputu menetlemise tulemust oodata.

Praegusest kuueetapilisest bürokraatlikust, dubleeritud, mittesisulisest ja aegaviitvast protsessist saaks kõrvaldatud kaks esimest etappi. Kanepi teele jääb veel Ravimiameti võimalus 30 päeva arsti taotlust “menetleda”ning võimalus, et Ravimiamet arvab arstist ja patsiendist paremini teadvat, mida viimane vajab ehk siis ravimiamet võib loa andmisest keelduda. Kui kõik läheb siiski suhteliselt hästi ja valudes-vaevades patsient suudab loa ära oodata, peab lisaks ära ootama ravimi Eestisse jõudmise.

Uus raviainete klassifikatsioon paigutab küll delta-9-tetrahüdrokannabinooli narkootiliste ja psühhotroopsete ainete III nimekirja, mis on kooskõlas MTÜ Ravikanep soovitusega Riigikogu sotsiaalkomisjonile, kuid absurdsel moel jäävad kanepiürt ja selle töötlemissaadused, sh vaik jm siiski koos muude kõige rangemini reguleeritud narkootiliste ainetega I nimekirja.

See tähendab, et Euroopas kõige laialdasemalt kasutatavate taimsete kannabinoidravimite kättesaadavus jääb uue korra jõustumisel ikkagi piiratuks.

Määruse seletuskirjast selgub veel, et ÜRO võib oma iganenud ja teaduslikult põhjendamatuid seisukohti kanepi osas Maailma Terviseorganisatsiooni raporti põhjal muuta juba aasta jooksul. Kahjuks ei võtnud Riigikogu sotsiaalkomisjon ja Sotsiaalministeerium eeskuju paljudest Euroopa riikidest (sh Saksamaa, Poola jt), USAst, Kanadast jne, kus meditsiinilist kanepit kasutatakse laialdaselt, kusjuures ilma kahjulike mõjudeta ning see on palju mõistlikumalt reguleeritud juba pikemat aega.

Rohelistel on hea meel, et paljude ravimite väljakirjutamine läheb loodetavasti natuke lihtsamaks. Meid ootab ees töö tootmistingimuste loomiseks maailmas väga nõutud meditsiinilise kanepi ekspordiks ning selleks, et kanepist saaks tavaline retseptiga väljakirjutatav ravim. Rohelised ei jäta enne, kui meditsiiniline kanep patsientidele reaalselt kättesaadav on.

26. märtsil ilmus artikkel ka Eesti Päevalehe veebiväljaandes – 110+ kommentaari –http://epl.delfi.ee/news/arvamus/roheline-esimene-kivi-ravikanepi-kasutamise-teelt-on-eemale-lukatud-jatkakem-voitlust?id=81555291

Seega võib selle vast ülesse panna täismahus meie veebi – siis saab sinna FBst viidata, sest EPL/Delfil on see maksumüüri taga, mida on ka kommentaaridest näha 🙂

http://eelnoud.valitsus.ee/main/mount/docList/b241c1c4-459d-48fd-8298-64c2255973e7#aJJkXk6E

 

Aleksander Laane

Erakond Eestimaa Rohelised aseesimees

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »