Rohelised mõtted

26
Jul
2022

Marko Kaasik: ,,Eestis on osaliselt regressiivne maksusüsteem.”

Ametiühingud on esitanud riigikogule 5000 toetusallkirja alampalga tõstmiseks 700 eurole. Väikeettevõtjate ühendus EVEA leiab, et alampalka ei tohiks praegu tõsta, küll aga tuleks lõpetada sellelt tulumaksu kogumine.

Rohelised tervitavad alampalga tõusu 700 euroni kuus. Ka tulumaksuvaba miinimum peab tõusma. Endiste idabloki maade hulgas kõrgema SKP-ga (26400 eurot inimese kohta 2021.a.) riigina oleme üks suurema ebavõrdsusega maid Euroopa Liidus. Näiteks Eestist veidi vaesemas Portugalis (SKP 25100 EUR/in.) on miinimumpalk 822 eurot. Praegu on meie alampalk (654 EUR) isegi natuke väiksem, kui tunduvalt vaesemas (SKP 16700 EUR/in.) Poolas.

Meil on ressursse, millega korvata maksulaekumise vähenemine, samas ebavõrdsust vähendades. Inimlikult vastuvõetav ei ole ju olukord, et palgad on maksustatud sotsiaal- ja tulumaksuga, aga kuitahes suured dividenditulud ainult tulumaksuga sama määra alusel – see on sisuliselt regressiivne maksusüsteem (suuremalt tulult vähem makse). Suure omanikutulu saajate summaarset maksukoormust tuleb kindlasti tõsta!

Miinimumpalga tõus stimuleerib ettevõtjaid soetama täiuslikumat tehnikat ja rohkem automatiseerima tootmist, tõstes tööviljakust. Nii läheneme tegelikus elus kiiremini põhja- ja läänenaabritele, kelle SKP inimese kohta on praegu veel üle kahe korra kõrgem.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »