Korruptsioon sööb meie laste tuleviku
Metsi laastatakse, merepõhi ja korallrahud surevad välja, meie tarbimisest kasvavad elektroonikajäätmete mäed, veekogud saastuvad ja bioloogiline mitmekesisus vaesestub. Kõige selle tulemusena vähenevad meie laste võimalused elada head ja täisväärtuslikku elu.
Meie, Eestimaa Rohelised, tahame näha ühiskonda, kus me ei põleta läbi oma planeeti ega iseennast. Tahame võtta uue suuna ja luua tulevastele põlvedele maailma, kus kõigil on võimalus elada head elu. Soovime luua tulevikku, mida igatseda.
Et arengut muuta, on vaja luua ühiskond toimiva demokraatia ning asjatundlike ja aktiivsete kodanike, poliitikute ja riigiametnikega. Sellises ühiskonnas ei ole kohta võimu kuritarvitamisele, kus poliitikud ja riigiametnikud kasutavad ära oma positsiooni isikliku kasu saamiseks või oma lähedaste aitamiseks. Korruptsioonil ja nepotismil ei ole kohta meie ühiskonnas.
Rahvusvahelised uuringud näitavad, et korruptsioon õõnestab ja nõrgestab demokraatiat. On olemas väga selge seos korruptsiooni/nepotismi ja demokraatliku kaasatuse, usalduse ning elukvaliteedi vahel. Maades, kus korruptsiooni on õnnestunud piirata ja selle vastu võidelda, on kodanikud rahulolevamad kui mujal. See omakorda genereerib usalduslikkuse tekkimist kodanike, ametiisikute ja poliitikute vahel.
Ühiskonnas, kus usaldus poliitikute ja ametiisikute vastu on madal, on indiviididel vähem tahtmist poliitilises elus osaleda. Riigi kodanikud jäävad valimispäeval koju, ei osale poliitiliste parteide tegevuses ning ei maksa hea meelega makse, kuna leiavad, et nende antud hääl niikuinii midagi ei muuda: raha pistetakse korrumpeerunud poliitikute ja ametiisikute taskusse. Nii võib kodanikust saada nii korruptsiooni osaline kui ka selle ohver ja karm kriitik.
Korruptsioonil ja nepotismil on kalduvus üle kanduda nii eraettevõtlusesse kui ka kodanikuühiskonda ja selle liikmetele. Korruptsioon ja nepotism kahjustavad demokraatiat ja ühiskonda rohkem kui üks pandeemia seda eales teha suudab. Ja lahenduseks ei ole kahjuks korrumpeerunud poliitikute ja ametiisikute karantiini panemine.
Eesti ei ole Eurostati korruptsiooniindeksi nimekirja lõpuosas, küll aga leiame sealt Venemaa 29 punktiga. Nimekirja eesotsas on Skandinaaviamaad 88 punktiga ja Eesti on 74 punktiga 11-ndal kohal.
Meie, Eestimaa Rohelised, lubame põhjalikult uuendada oma tegutsemisviisi, selleks et tugevdada demokraatiat ja takistada korruptsiooni ning nepotismi levimist ja kinnistumist meie erakonnas. Peame leidma uusi vahendeid selleks, et jõuda iga kodanikuni ja suhelda nendega viisil, mis tugevdab demokraatiat, kodanike kaasatust ja mis aitab kaasa jätkusuutliku ühiskonna arengule.
Jätkame ka konkreetse poliitika väljatöötamist. Poliitika, mis vastab ühiskonna ees seisvatele uutele väljakutsetele. Seetõttu nõuame meie, Eestimaa Rohelised, et valitsus:
– Viib läbi sõltumatu uuringu, mille eesmärgiks on sügavuti, süstemaatiliselt, juriidiliselt ja analüütiliselt kaardistada korruptsiooni ja nepotismi valitud poliitikute ja avalikus sektoris tegutsevate ametiisikute hulgas. Tugeva faktilise aluse põhjal on kergem häid otsuseid vastu võtta.
– Loob head eeldused ametnikele avalikus sektoris esineva korruptsiooni ja nepotismi kontrollimiseks.
– Selgitab välja, kuidas saaks avaliku teabe seaduses teha muudatusi, mis suurendaksid üksikisikute ja meedia esindajate õigust kontrollida riigi ja kohalike omavalitsuste tegevust.
You must log in to post a comment.