Rohelised mõtted

15
Feb
2021

Kaspar Kurve: Kaja Kallas, ärge tehke Trumpi!

Ilmselt ohkasid paljud kergendusega kui EKRE, Isamaa ja Keskerakonna koalitsioon (lõpuks) lagunes. Seda tegin minagi, hoolimata sellest, et Reformierakond esindab mingeid kindlaid väärtusi, eelkõigi majanduspoliitilisi, millele ma kohe kindlasti alla kirjutada ei saa.

Algus oli ilus, uue valitsuse prioriteediks seati koroonakriisiga toimetulek, mainiti ka rohepöörde olulisust (tänases poliitilises kliimas hästi populaarne sõna – piisavalt abstraktne, et kõik erakonnad seda harukordse järjepidevusega korrutavad) ja palju muud, millega nõustuda.

Täna oleme me sügavas tervishoiukriisis, see kriis on kestnud mitu kuud ning aina süvenenud, 15.02 seisuga on haiglas üle 490 Covid-19 patsiendi. Senised meetmed ei ole töötanud ega soovitud tulemusi andnud, see peaks olema nüüdseks selge kõigile. Kõik ootavad valitsuselt konkreetseid samme, et kriisi ohjeldada, aga konkreetsusest on asi kaugel. Kaja Kallase mõtted viimases EPLi intervjuus olid kõike muud selged ja tema (poolikud) argumendid olid justkui 1:1 Trumpi kõnedest kopeeritud.Loomulikult ei ole praegusele kriisile kergeid lahendusi, mis kõigile meeltmööda oleksid. Samas on Eesti täna EL’i nakatumismäära kontekstis jõudnud TOP 5. Oleme kihutanud mööda Lätist ja Leedust, riikidest, mis end juba mõni aeg tagasi lukku keerasid – nende nakatumiste hulk väheneb (küll visalt, aga siiski kindlalt), meie oma aga aina kasvab, täpselt nagu ka haiglaravi vajavate inimeste hulk.

Aga Kaja Kallase retoorika on sisuliselt sama, mis Trumpil eelmisel aastal: nähtamatuid ohvreid tuleks riigi lukkukeeramisega liiga palju. See kõlabki täiesti tüüpilisi reformierakondlase jutuna: majanduskasv iga hinna eest on põhieesmärk, muu sekundaarne. Ka Reformierakonna eelmise 17. aastat pika valitsemisaja jooksul majandus kasvas, kuid ühiskondlik ebavõrdsus ning pensionäride vaesusrisk kasvasid samuti Euroopa Liidu suurimaks – ei ole just statistika, mille üle uhkust tunda.

Kindlasti on peaministril selles suhtes õigus, et koroonakriis mõjubki paljude inimeste ehk nähtamatute ohvrite vaimsele tervisele ning rahakotile laastavalt. Nende kahjude vähendamine on suur väljakutse, kuid läbi erinevate toetuste ja tugiteenuste on seda võimalik siiski teha – selle jaoks, jällegi, on vaja konkreetset plaani ning vastavate ressursside suunamist abivajajateni. Aga meil ei ole plaani, sisuliselt ainus samm, mis siiani tehti, oli restoranide jmt lahtioleku pikendamine kella 21.00ni…

Tuletan siinkohal Kaja Kallasele meelde, et lisaks nn nähtamatutele ohvritele, on olemas ka vägagi nähtavad ohvrid. Surmade statistika, mille numbrite kasvust kõik eestlased igapäevaselt loevad, lisaks erinevad tüsistused, mis paranenutel sageli kaasnevad räägivad enda eest. Vaimne tervis võib suure põntsu saada ka lähedaste kaotamise tõttu koroonaviirusele, eriti kui teoorias oleks olnud võimalik paljusid neist surmadest vältida. Ka uuringud näitavad, et koolide ja meelelahutusasutuste ajutine sulgemine on mõjusad meetmed viiruse leviku vähendamiseks.

Praegused signaalid, millest võib välja lugeda, nagu oleks vastutus vaid inimestel, mitte valitsusel, ei ole ühegi nurga alt ratsionaalsed. Valitsus peab võtma ohjad enda kätte ning välja käima konkreetse plaani, kuidas viiruselevikut ohjeldada, seda loomulikult juhul, kui see ikkagi on eesmärk. Kui valitsus seda oluliseks ei pea, siis tuleks seda ka vastavalt kommunikeerida. Veelkord, Kaja Kallas ei ole lihtsas positsioonis, arusaadav, aga sellisel juhul ei oleks tulnud suure suuga välja hõigata, et koroonakriisi ületamine on uue valitsuse prioriteet number üks – praegu ei näi uue valitsuse poliitika vana omast üldse mitte eristuvat. Ja sellest on äärmiselt kahju.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »