Evelin Ilves: tervislik toit on sama oluline kui NATO vihmavari
Euroopa Parlamenti Roheliste ridades kandideeriv Evelin Ilves ütles, et tema seisab tervisliku toidu, maaelu edendamise ja kliimamuutuste vastase võitluse eest. Ta ei ole veel kindel, kas ta soovib end poliitikaga pikaajaliselt siduda, aga ei välista ka Roheliste juhi kohale kandideerimist.
Miks te valisite just Rohelised, aga ei otsustanud kandideerida Euroopa Parlamenti näiteks üksikkandidaadina?
Tegelikult ma kaalusingi põhiliselt üksikkandidaadina kandideerimist, aga põhiargument oli selles, et esiteks, pärast kõikide erakondade programmmide läbitöötamist, mulle lihtsalt meeldis see, mis Roheliste programmis kirjas on ja ma tõesti enamasti toetan seda. Ja teiseks. Milleks minna üksikkandidaadina, kui Euroopa Liit tähendabki ühte suurt koostööd meie jaoks ja kui sa juba alustadki seda teekonda individualistina, siis see lihtsalt ei ole maitsekas minu meelest. Võiks siis alustada kohe proovides teha koostööd.
Millised on teie põhilised teemad seoses europarlamenti kandideerimisega?
Ma jätkan nende teemadega, millega ma olen üle 20 aasta vahelduva eduga siin esil olnud. Minu jaoks on kõige tähtsamad teemad toit ja tervis. Toit ja tervis on mõlemad väga tihedalt seotud ka kõikide Roheliste teemadega. Lisaks toidu puhtus ja põllumajandus. Põllumajanduspoliitika eelarve on teatavasti 40 protsenti kogu Euroopa Liidu eelarvest, nii et see on ülioluline teema. See, mida Euroopa Liit toetab, kas lühikesi või pikki tarneahelaid, kuidas ta suhtub lisaainetesse, põllumajanduskemikaalidesse, nende normidesse. Kõik see mõjutab meie toitu ja toit mõjutab otseselt meie tervist. Ja tervist mõjutab ka kogu keskkonnapoliitika. Kui palju on meil alles loodust, reostus, kliimamuutused.
Kliimamuutustel on otsene mõju nii toidule kui ka tervisele. Ja need valdkonnad on kõik Euroopa Parlamendi pädevuses. Ja kolmas suur valdkond, mis on nende kahega seotud, on toetused. See puudutab ka maaelutoetusi, et elu maal säiliks. Kui me vaatame neid trende, mis on Eestis ja tegelikult paljudes Euroopa Liidu riikides, siis me võime öelda, et need toetused praegusel kujul ei säilita seda maaelu, vähemasti enamuses Euroopa Liidu riikides. Põhiprobleem seal on see, et suur osa toetustest läheb tegelikult suurtele gigantidele, suurkorporatsioonidele, mitte väikestele ja keskmise suuruseda ettevõtetele, mis suudavad ühelt poolt luua, kasvatada ja toota puhtamat, väärtuslikumat ja värskemat toitu ja teisalt säilitavad ka töökohti maal. Mida suurem gigant on, seda suuremad masinad tulevad, seda rohkem roboteid ja seda vähem töökohti.
Kas siis on nii, et Eesti põllumehed on väga ebavõrdses seisus võrreldes sellega, milliseid toetuseid saavad vana Euroopa riikide põllumehed?
Loomulikult. Ja pealegi, me asume ka klimaatiliselt põllumajanduse mõttes palju karmites tingimustes kui Prantsusmaa, Itaalia või Saksamaa.
Mis on teie ettepanek selle ebavõrdsuse vähendamiseks?
Loe edasi ERR-i portaalist, kus artikkel ilmus 24. märtsil 2019:
https://www.err.ee/933104/evelin-ilves-tervislik-toit-on-sama-oluline-kui-nato-vihmavari

Euroopa Parlamendi kandidaat nr 110,
Erakond Eestimaa Rohelised
You must log in to post a comment.