Rohelised mõtted

17
Mar
2019

Eve Roots: „Sinine majandus“ on võimalus näha tervikut.

Sinise majanduse mõtteviis on kasvatada heaolu, suurendades majanduslikku, looduslikku ja sotsiaalset kapitali – tehes seda kõike ökosüsteemi kahjustamata.

Kuigi keskkonnasäästikke mudeleid ollakse harjunud seostama rohelise värviga, kasutab Gunter Pauli mõistet „sinine majandus“ – Maa paistab kosmosest vaadates sinine ja uus majandus hõlmab planeeti tervikuna.

Raamat „Sinine majandus 3.0“ räägib uue ärimudeli kujundamisest, mis rahuldab kõigi vajadusi, k.a. kõik liigid, kellega planeeti jagame. See majandusmudel viib looduse oma evolutsioonilisele rajale. Eesmärk on kohapeal kättesaadavate ressurssidega varustada elanikkond kõige vajalikuga, samal ajal saavutada keskkonna säilitamine, töökohtade loomine ja rahaline tulu.

Seda tehakse juba paljudes piirkondades üle maailma.

Mõned näited:

1. Kolumbia Vichada vihmametsa taastamine eelnevalt kahjustatud pinnasel. Veevaesel kohal tekkisid veevarud ja uued töökohad.

2. Kivipaberi tootmine kaevandustegevuse purustatud jäätmetest. See säästab metsi, tarbib väga vähe vett, vabanenud maale saab istutada metsa juurde, väheneb CO2 jälg. Ühe tonni toodetud kivipaberi kohta säästetakse 20 puud ja 60 tonni vett. Luuakse tuhat töökohta 10 000-de tonni kivipaberiks ümbertöödeldud kivimassi kohta. Kivipaberit saab lõputult ümber töödelda.

3. Seente kasvatamine kohvijääkidel. Peale seente koristust on kasvusubstraat hea sööt kanadele. Jääb ära kohvi jäätmekäitlus – tulu tulebki jäätmetest.

4. Elekter merehoovustest – hüdrodünaamika professor Timothy Finnigan konstrueeritud bioWAVE´i seadmed ei kahjusta vee elustikku ning tormi korral vajub seade lapiti põhja nagu pruunvetikad.

5. Austraalia kõrbelistes piirkondades kasvatatakse tomateid.

6. Kanaari saarestikus saavutati puhta energiaga magevee saamine. Taastusid kadunud tootmisharud, lahkunud noored tulid tagasi.

Eeltoodud näidetest peaks piisama, et innustada igaüht lugema Gunter Pauli raamatut „Sinine majandus“. Lisaks on välja toodud 100 projekti kokku võetud aadressil: www.TheBlueEconomy.org

Astrobioloog ja kirjanik Carl Sagan rõhutas juba 25 aastat tagasi, et just teadus on see imerohi, mis toob riigid ja rahvad välja vaesusest ja mahajäämusest. „Teadus hoiatab meid tehnoloogiatega kaasnevate ohtude eest, eriti seoses nende muutustega, mis hõlmavad kogu planeeti ja millest sõltub meie kõigi elu. Teadus varustab meid hädavajaliku häiresüsteemiga.“

Mis toimub Eestis?

Suurte pingutustega loodetakse teaduse rahastamine viia 1%-ni! On selge, et see protsent peaks olema palju suurem ja prioriteediks muidugi keskkonnasäästliku teaduse toetamine, kui me tahame ellu jääda.

Loodan, et meil on inimesi, kes otsivad võimalusi sinise majandusega tõsiselt tegelema hakata.

Meil on kiire!

Eve Taev, mesinik, Erakond Eestimaa Rohelised liige ja
Võru-, Valga- ja Põlvamaa kandidaat 2019 Riigikogu valimistel

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »