Aleksander Laane: Eesti Energia pajatab Jordaania projektist muinasjutte
Eesti Energia läheb «eksperdina» ja riigifirmana reostama võõrast riiki, suutmata koduski reostusele piiri panna või konkurentsivõimelist elektrit toota. On selge, et fossiilkütuste osakaal väheneb kogu maailmas – seda nii tohutute keskkonnaprobleemide tekitamise tõttu kui ka rahalistel kaalutlustel. Söel põhineva elektritootmise tekitatud kahjum sundis suured Saksa energiafirmad nagu RWE ja E.ON ennast kaheks jagama, et mitte ühes tükis põhja minna. Isegi Eesti Energia hindas 2016. aastal varasid alla 66 miljoni euro eest ja varsti tehakse seda taas. Et Auvere on kahjumlik projekt, ütles Eesti Energia endine juht Sandor Liive juba aastal 2014.
PÕXITi ehk põlevkivisõltuvusest lahtisaamise vajadusest on rohelised rääkinud üle kümne aasta, hiljuti kordas neid mõtteid OSCD raport. Üha laienev raha väljaviimine fossiilenergeetikast on reaalsus, millega peab arvestama ja mis annab hinnangu kogu sektorile.
Jordaanias on tohutult päikest ja stabiilse kiirusega tuult. Kui Eesti Energia oleks Jordaaniasse läinud Eestis väljatöötatud-toodetud tuulegeneraatoreid üles panema ja päikeseenergeetikat arendama, oleks see kiiduväärt ja Eestile selgelt rahaliselt kasulik. Praegune tegutsemine on aga osalemine keskkonnavastases kuriteos.
You must log in to post a comment.