Rohelised mõtted

12
May
2021

Marko Kaasik: Abieluvõrdsuse petitsioon jõuab riigikokku

Marko Kaasik, Erakond Eestimaa Rohelised juhatuse liige

Perede päeval, 15. mail annavad Eestimaa Rohelised riigikogu juhatusele üle petitsiooni ettepanekuga sätestada Perekonnaseaduses abielu kahe täiskasvanud inimese vahelise liiduna sõltumata nende soost. Eelmise valitsuse ajal sündinud algatus on ajakohane nüüdki.

Korruptsiooniskandaal kukutas Keskerakonna, Isamaa ja EKRE valitsuse. Peaaegu otsustatud referendum küsimusega „kas abielu peaks jääma Eestis mehe ja naise vaheliseks liiduks“ ei saanud riigikogu lõplikku heakskiitu. Ebamäärasus samasooliste abielu või kooselu küsimuses püsib tänaseni.

Mulle oleks rohkem meeldinud, kui eestimaalased oleksid saanud  öelda oma ei-sõna abielu määratlemisele üheselt erisooliste paarisuhtena. Abieluvõrdsuse mõtte algatanud Eestimaa Rohelised, Eesti 200 ja loodetavasti ka meie algatusega pika hambaga liitunud sotsiaaldemokraadid oleksid alustanud marulist kampaaniat selleks. EKRE kava tagasilükkamisega olnuks edasiste sammude vajadus rahva poolt väga selgelt väljendatud.

Koalitsioon tervikuna näitas üles argust, püüdes panna abieluküsimust rahvahääletusele mitte seadusemuudatusena, vaid “muu riigielu küsimusena”, mille läbikukkumisest ei tulene ei erakorralisi riigikogu valimisi ega üldsegi mingeid õiguslikke tagajärgi.

EKRE käitus silmakirjalikult, püüdes vastupidiselt deklareeritud eesti rahvuse huvide eest seismisele suruda läbi oma agendat rahvusvähemuse häältega – küsitlusest ilmneb, et etniliste eestlaste hulgas on kerges ülekaalus soosiv suhtumine samast soost inimeste lähisuhtesse, kuid venekeelse elanikkonna suhtumine on järsult negatiivne (https://humanrights.ee/2019/06/varske-uuring-naitab-et-kooseluseaduse-vastased-on-vahemuses/). Arvatav põhjus on venekeelse elanikkonna erinev inforuum, mida tuleks Eesti ja Euroopa omaga ühendada, mitte küüniliselt ära kasutada.

Keskerakond näitas üles poliitprostitutsiooni tippklassi, muutes oma suhtumise üleöö risti vastupidiseks vastavalt sellele, kes oli (eeldatav) valitsuspartner. Ma loodan, et korruptsiooniasja “puhastustuli” ravib erakonda sellest pahest ja annab uue hingamise.

Uus, Reformierakonna juhitud valitsus deklareeris, et viieks aastaks toppama jäänud kooseluseadus pannakse toimima, kuid ei ole siiani selleks reaalseid samme astunud. Eestimaa Roheliste algatus muuta perekonnaseadust nii, et abielu oleks kahe inimese liit sõltumata soost, on seega jätkuvalt aktuaalne. Kooseluseadus seisab teiste seaduste muutmise taga, mida on vaja teha hulgaliselt, kuid abieluvõrdsus Perekonnaseaduse alusel hakkaks toimima ilma täiendava „häälestamiseta“, sest kõik abikaasade õigused ja kohustused laieneksid ka samasoolistele paaridele.

Seega on Eestimaa Rohelise algatatud abieluvõrdsuse petitsioon, mis kogus ühe kuuga umbes 4% Eesti valijate toetusallkirjad, jätkuvalt aktuaalne. Oluline on märkida, et petitsioon nõuab üksnes tsiviilabielu mõiste laiendamist. Selgituses öeldakse sõnaselgelt, et peab jääma usuorganisatsioonide endi otsustada, milliseid abielu vorme nad tunnustavad. Me asutame usuvabadust ja ei taha vaimulikke sundida samasooliste abielu pühitsema.

Eesti ühiskond on abieluvõrdsuse küsimuses murdepunktis, mille on eelnevatel aastakümnetel läbi teinud paljud ühiskonnad maailmas. Suhtumine samasooliste abiellu või koosellu on muutunud järjest soosivmaks ja pole põhjust arvata, et see muutus pidurduks. Eestil on võimalus olla esimene sotsialismijärgne Ida-Euroopa riik, kes tagab täieliku abieluvõrdsuse, millega saaks ka parandada viimastel aastatel kannatada saanud progressiivse rahva kuvandit.

Ma ei näe põhjust klammerduda kristlik-moslemliku homoseksuaalsusse ja samasooliste partnerlust eitava suhtumise külge. Paljud teadusuuringud on näidanud homoseksuaalse vähemuse positiivset (rahu loovat) rolli nii inimühiskonnas, kui teiste bioloogiliste liikide ühiskondades. Paljudes maailma kultuurides on oma koht erinevatel peremudelitel, sh. samasooliste kooselul ja ka näiteks trans-soolisusel. Minu silmis ei õigusta kristliku kultuuri  viimaste sajandite tehnoloogiline üleolek teatud ajaloolises kontekstis tekkinud moraalinormide pealesurumist maailmale, mida on siiski „tule ja mõõgaga“ tehtud. Lääne üleolek on nüüd põrkunud vastu elukeskkonna taluvuse piire. Sellest olukorrast väljapääsu otsides tuleb lisaks tehnoloogilistele lahendustele vaadata üle, mida head teistsugustel kultuuridel, ka väikestel või minevikku hääbuvatel, meile pakkuda on.

Algatuse link: https://rahvaalgatus.ee/initiatives/842dac27-bdda-45c3-bd95-407452b51c71

Marko Kaasik, Eestimaa Rohelised juhatuse liige

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »