Rohelised mõtted

14
Sep
2020

Kõrghariduse alarahastus ohustab Eesti iseseisvust

Pressiteade
14.09.2020
Eestimaa Rohelised

Täna algas Riigikogu sügisistungjärk ning septembri lõpuks esitab valitsus Riigieelarve parlamendile kinnitamiseks. Sellega seoses tuletavad Eesti Akadeemiliste Ametiühingute Nõukogu, Eesti Üliõpilaskondade Liit ja Eesti Teaduskoda, aga ka Eestimaa Rohelised meelde erakondade ülest valimiste eelset kokkulepet.  Valitsus peab leidma vahendid teaduse ja kõrghariduse stabiilseks riigipoolseks rahastuseks vastavalt 1% ja 1,5% tasemel SKT-st.

Erakonna juht ja leppele allakirjutanud Züleyxa Izmailova: “Kõrghariduse ja teaduse pikaaegne struktuurne alarahastatus ei mõju enam pärssivalt mitte ainult Riigikogu poolt kinnitatud Teadmistepõhise Eesti strateegiale ning eestikeelse teaduskeele arengule ja säilimisele, vaid on juba ohuks ka Eesti iseseisvuse jätkusuutlikkusele. Kaasaegse eestikeelse kõrghariduse omandamise võimaldamine ja kõrge kvaliteet on oluline prioriteet, mis ei tohi langeda poliitilise võimetuse ohvriks.” 

Erakonna juhatuse liige ja Tartu Ülikooli vanemteadur Marko Kaasik: “Lepe näeb ette kolme aasta jooksul igal aastal 47 miljoni euro lisamist riigieelarvest teadusele. Ühe aasta kaotasime heal ajal koalitsioonierakondade laiskusele leida lisavahendeid. Nüüd, kus kätte on jõudnud kriisiaastad ja laenurahale otsitakse väljundit, oleks see suurepärane võimalus heastada eelmisel aastal tekkinud võlg teadlaste ja meie kõrghariduse ees ning samal ajal teenida potentsiaalselt iga investeeritud euro pealt seitse tagasi. Targema majanduse vajadusest on juttu olnud pikki aastaid. Ettevõtted vaevlevad spetsialistide põua käes vaieldes lõpmatult konservatiividega sisserändepoliitika üle. Kõrgkoolidel ei ole piisaval hulgal vahendeid eestikeelse hariduse tagamiseks. Lisaraha ei ole võluvits iseeneses, aga meie teadus- ja haridusasutused on valmis seda nutikalt kasutama.”

Rohelised osalevad tänasel meeleavaldusel Riigikogu ees, et toetada Eesti teaduse ja kõrghariduse suuremat rahastamist nii järgmise aasta eelarvest kui ka edaspidi riigieelarvestrateegias leppes ette nähtud mahus.

http://www.ern.ee/et/uudis/eesti-uelikoolide-majanduslik-moju-on-1-6-miljardit-eurot-aastas

http://ern.ee/files/Biggar/mmig.png
http://ern.ee/files/Biggar/mmig.png

Lisainfo:
Joonas Laks
Peasekretär  
Eestimaa Rohelised
+37256479412
joonas.laks@erakond.ee

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »