Marko Kaasik: (Tabivere) tselluloositehasega ühel pool? Kuhu edasi?
Tundub, et lõplik võit Eestile mittevajaliku tööstushiiglase üle on käeulatuses. Arendaja taandumine Tabivere valda näib viimase kaitseliinina enne projekti lõplikku kollapsit. Kuid tähtsam ühest, kuigi väga suurest üksikobjektist, on ülisuur murrang mõtteviisis, kirjutab Erakonna Eestimaa Rohelised juhatuse liige Marko Kaasik.
Nende rahvavõimust võõrandunud, kuid maksumaksja rahaga toetatud ärielu elavate projektide vääramiseks on vaja veelgi suuremat jõudu. Aga kui kord saab teoks uus Balti kett piki Rail Balticu trassi, siis võib olla kindel, et ka see «juba ära otsustatud» projekt saab tagasikäigu või tehakse kontseptsioon põhjalikult ümber. Euroopa Liidu struktuurid on võimelised aru saama sellest, kui neid on petetud, kuid selleks on vaja valitsuste ja kontsernide lobiga võrdset altpoolt tulevat jõudu – niisugust, mis ületaks esikaaneuudise künnise Euroopa meedias. Kataloonia sündmused on siinkohal heaks näiteks kohaliku küsimuse ülekasvamisest üle-euroopaliseks.
Kuhu peaks taassündinud kodanikualgatus meid viima? Euroopas ega ka Eestis ei ole tänapäeval puudust majanduslikust heaolust. Pooleprotsendise SKT kasvu pärast (EstFor arendajate lubadus) ei pea Eesti ühiskond ennastületavaid jõupingutusi tegema. SKT võib rahulikult esimeste prioriteetide hulgast maha kriipsutada – see teadmine vabastab ühiskonna äriringkondade diktaadi alt. Vaja on leida viisid, kuidas veerand sajandit konkurentsi mantrat korranud ühiskonnast teha hoolivuse ja mõistmise ühiskond. See, et su mõtteid kuulda võetakse, on kõigepealt väärtus omaette, mitte psühholoogiline võte tootlikkuse tõstmiseks. Nagu ka vägivaldselt ümber kujundamata looduskeskkond ei ole mitte vahend puhkuse kaudu tööjõu taastootmiseks, vaid loomulik eeldus terviklikuks eluks ja oma ajalooliste juurte tunnetamiseks.
Eestis ja Euroopas on neid, kelle materiaalse heaolu tase ja ühiskondlik nähtavus on enamikust kaugele maha jäänud – need kaks asja käivad peaaegu alati koos. Et vaesuse ja tõrjutuse vähendamise majanduslikud abinõud tegelikkuses toimiksid, on kindlasti vaja rohkem avalikku tähelepanu ning empaatiat. Murrang mõtteviisi «meie koos» suunas, mis taas kord Eesti ühiskonnas elukeskkonna kaitsmise tähe all teoks saab, loob selleks suurepärased eeldused.
You must log in to post a comment.