Rohelised mõtted

08
Oct
2020

Võit või valus läbikukkumine – kas Tallinnast saab Euroopa Roheline Pealinn?

Juba täna selgub, millisest linnast saab 2022. aasta Euroopa Roheliseks Pealinn. 

Nagu teame võistleb tiitli nimel ka sel korral Tallinn. Finaali ja auhinnatseremooniat saab igaüks jälgida otse Euroopa Komisjoni veebist.

Finaali jõudmiseks tehti kandideerimistaotluses lubadusi, mis jätavad Tallinnast aga märksa eesrindlikuma mulje, kui reaalsuses seda näha võib. 

Näiteks on taotlusse on kopeeritud peatükid Roheliste algatatud säästva energiamajanduse ja kliima tegevuskavast, kuid mille kinnitamise ja rakendamiseni pole praegune linnavõim tänasenigi jõudnud. Veelgi enam, tegevuskava kinnitamine jäeti Tallinna Linnavalitsuse istungi päevakorrast viimasel hetkel välja.

Samuti veel rakendamata säästva liikuvuse strateegiast kopeeriti taotlusse kavatsus suurendada märkimisväärselt jalgrataste kasutamist Tallinnas. Selle kohaselt peaks juba viie aasta päras vähemalt 50% kõigist liikumistest Tallinnas ja Harjumaal toimuma ühistranspordi, jalgsi või jalgrattaga. Tegelikkuses valglinnastub ja autostub Eesti pealinn aga meeletu kiirusega edasi ning raugemise märke pole kuskilt näha. Jalgrattastrateegia ja peatänava projekt ootavad linnavalitsuse tolmuses sahtlis poliitilise tahte tärkamist, mille suurenemist näeme tõenäoliselt kohalike valimiste lähenemisega ja vahetult enne seda, aga kahtlemata raugeb see taas pärast valimisi, kui just midagi drastilist ei juhtu. 

Mis on saanud Roheliste algatatud taastuvenergia projektist PV100? Ka see on takerdunud silotornide ja teatud maailmavaate puudumise tõttu. Poliitika tagajärjena on kogu valdkonna areng tegemas Tallinnas vähikäiku. Keskkonnaameti ja Energiaagentuuri likvideerimine on selge sõnum prioriteetidest, mis ei anna alust uskuda, et peale maineka Euroopa Rohelise Pealinna tiitli saamise, poliitikutel ka sisuline huvi keskkonnateadlikkuse vastu olemas oleks. 

Saame näha, kas Euroopa Rohelise Pealinna konkurssižüriid veenavad kõik need arengukavad ja veel teostamata kavatsused, või antakse tiitel ka sel korral linnale, millel lisaks suurele auhinnasoovile ka päris tegusid ette näidata on. 

Kui tiitlit ei tule, vajuvad keskkonnaküsimused suure tõenäosusega veelgi rohkem fookusest välja.
Juba mõne tunni pärast saab tseremooniat jälgida siit https://www.lisboa.pt/live

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »