Rohelised mõtted

23
Jan
2018

Toiduraiskamise vähendamine aitab loodust hoida

Toidu kasvatamine ja tootmine tekitab suure osa saasteainetest ning paneb tohutu koormuse keskkonnale. Seepärast on raiskuläinud toit nii moraaliküsimus kui ka suur rahaline kahju.
Rohelised tervitavad Tallinna linna ja Toidupanga sõlmitud heade kavatsuste kokkulepet. Nüüd on vaja kõrvaldada ka muud bürokraatlikud takistused, et Toidupangad üle kogu Eesti saaks tõhusalt tegutseda.

Toidupank saab varsti Tallinnas uued ja paremad ruumid Lasnamäel – seal, kus senini tegutses Lasnamäe linnaosa sotsiaalhoolekande osakond ja Tallinna linnapood.
“ Kuna Toidupanga tegevus põhineb suuresti vabatahtlike tasuta tööl, siis on elementaarne, et Tallinn Toidupanka paremate tingimuste loomisel igati aitab, “ ütles abilinnapea Züleyxa Izmailova.
Heade kavatsuste leppe allakirjutamise järel toimunud kohtumisel Toidupanga tegevjuhi Piet Boerefijniga arutasid abilinnapea Züleyxa Izmailova ja referent Aleksander Laane võimalusi, kuidas Toidupank saaks paremini toiduraiskamist ja ka vaesust vähendada.

“Toiduraiskamise vähendamisega on viimasel aastakümnel üha intensiivsemalt tegelema hakatud. Erinevad riigid ja omavalitsused lahendavad küsimusi erinevalt – mõnel pool väga rangete seadustega, teisal võimaluste loomisega. Meile sobib paremini võimaluste loomisel, usaldusel ja koostööl põhinev lähenemine,” selgitas Aleksander Laane.
Aastaid tagasi, kui Rohelised toiduraiskamise teema petitsiooniga ja Arvamusfestivalil jõuliselt üles tõstsid, oli Prantsusmaa just kehtestanud ranged regulatsioonid kauplustele. Euroopa Liidus läheb raisku kuni 50% täiesti kasutuskõlblikust toidukaubast. Eestis raisatakse toitu kogu toiduahelas umbes 50 000 tonni aastas, mis rahalises vääringus on kaugelt üle 60 miljoni euro ja mis tekitab süsihappegaasi 100 000 tonni. Eestis pole senini tahetud luua läbipaistvat, lihtsat ja selget korda, mis toiduraiskamise vähendamisele kaasa aitaks. Kõige kiirem, lihtsam ja tõhusam esimene samm on koostöös Maksuameti ja Veterinaar- ja Toiduametiga luua korraliku toidu äraandmise reeglid kauplustele ja toitlustusasutustele. Reeglid ei tohi mõtetut paberimäärimist juurde tekitada ning peavad lähtuma eeldusest, et osapooled soovivad käituda ausalt ning läbipaistvalt. Täna toimub Riigikogu maaelukomisjonis arutelu, kas toiduraiskamise vähendamiseks on vaja teha mingeid seadusemuudatusi. Rohelised loodavad, et seal jõutakse reaalsete tulemusteni.

Vt ka lugu, mis räägib, kuidas toiduraiskamise vähendamine aitab keskkonda hoida: https://oafb.ca/reducing-food-waste-can-help-save-the-envi…/

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »