Rohelised mõtted

07
Jun
2019

Rohelised: Reidi tee oli kompromiss, mis kuulub täitmisele

Erakond Eestimaa Rohelised volikogu leidis oma kolmapäevasel koosolekul, et laiapõhjaline “Reidi tee ehitusprojekti parandamise kokkulepe”, mis sõlmiti 06.02.2018, on kompromiss, mis kuulub täitmisele.

“Kompromissi eesmärgiks oli ja on suunata Tallinna liikluse arengut nii, et prioriteetideks on jalakäija, jalgrattur ja ühistranspordiga liikleja. Selleks tuleb eelistada kaasaegse planeeringuga linnatänavaid ja mitte magistraale, viia võimalikult palju liiklust kesklinnast välja, suurendada jalakäijate alasid kesklinnas,” selgitas Roheliste volikogu esimees Aleksander Laane.

Tallinna poolt allkirjastasid kokkuleppe linnapea Taavi Aas ja kaasamise eest vastutav abilinnapea Züleyxa Izmailova, rühmitust Merelinna Kaitseks esindasid Elo Kiivet ja Mihkel Annus.

Uudised selle kohta, et Tallinna Linnavalitsus kavatseb taganeda kokkuleppest ja muuta linnaarengu poliitikat nii, et jätkuvalt on jalakäijate ja ratturite asemel eelistatud vaid sõiduautod, on murettekitav, sest antud mõtlemine kuulub minevikku.

Linnavalitsus viitab Reidi tee osas millegipärast avalikustamata uuringule. Reeglina on taoliste mitte-riigikaitseliste uuringute salastamise põhjuseks nende kehv kvaliteet, küsitav metoodika või tellijale-maksjale sobivate, kuid sisuliselt põhjendamatute järelduste tegemine. Kaasaegsed teadmised ütlevad, et ükski linn maailmas pole inimeste mugavat ja kiiret liikumist saavutanud betooni valamisega ega ka asfaldi laotamisega autodele. See on vaid suurendanud ummikuid, terviseprobleeme ja rahulolematust. Arendada tuleb hoopis kiiret, puhast, nutikalt planeeritud ja mugavat ühistransporti, ehitada jalgrattateid ja planeerida linna nii, et jalgsiliikumine oleks mugav ja turvaline. Salastatud uuringutega seda kindlasti ei tee.

Erakond Eestimaa Rohelised loodab, et Tallinnaga sõlmitavad kokkulepped peavad ja linna arendatakse inimkeskselt.

Aleksander Laane, Erakond Eestimaa Rohelised volikogu esimees:

“Lisan siia ühe selgituse, mis toimus Reidi teega: Kuna ma olin üks nii koalitsiooni – kui Reidi tee läbirääkimiste vedaja, siis saan väga täpselt öelda, millega tegemist. Reidi tee oli koalitsiooniläbirääkimiste kõige raskemaid punkte. Küsimust, kas ehitada, enam arutada ei saanud – see otsus oli juba ammu enne Roheliste tulekut tehtud kõigi Tallinna Volikogus istunud erakondade poolt. Rohelised on alati selle vastu olnud. Muuta oleks seda saanud ehk siis, kui Rohelised ka linnavolikokku valitud oleks – aga valija seda ei teinud paraku … 

Kui Rohelised koalitsiooniläbirääkimisi pidasid, oli ehitushange juba ammu välja kuulutatud … ja projekt veel varem kinnitatud. Sellegipoolest õnnestus meil teha parim – ja rohkemgi – mida sellises olukorras, kus kõik teised on oma töö tegemata jätnud, teha sai. Me suutsime linnavalitsuse ja meie poolt toetatud kriitikud – linnaplaneerijad, urbanistid  jt – ühise laua taha kutsuda – enne polnud nad KORDAGI silmast-silma kohtunud. Suutsime läbirääkimisi elus hoida. Pakkusime välja algse ehk Sevtsuki viidatud plaani – aga selle lükkas kohe tagasi Eesti Vabariigi ehk siis riiklik keskkonnaamet … püüdes meid selle juures veel valetamises ja jumal teab milles süüdistada…

Sellegipoolest saavutasime selle, et hanget alguses pikendati (meil oli läbirääkimisteks aega vaja) ja lõpuks tühistati. Samal ajal püüdis Roheline Liikumine peatada Reidi tee rajamist kohtu kaudu, kellele me ka toetust avaldasime. Me saavutasime väga raskete läbirääkimiste tulemusena selle, et väga palju laiem tee suruti kitsamaks, nihutati selle asukohta, planeeriti ühistranspordirajad, mida seal enne üldse polnud jpm olulisi asju, kaasa arvatud kiiruse vähendamine, mis turvalisuse aspektist on väga oluline detail. Rööbiti läksid käima arutelud parkimisnormatiivide ja arengukavade üle jne jne jne. Seega pole Rohelised kunagi oma seisukohta Reidi tee osas muutnud, kuid kahjuks ei andnud valijad meile mandaati oma ideid ellu viia – me tegime niigi palju-palju rohkem, kui esialgu võimalik tundus. Nüüd, kus me enam linnavalitsuses esindatud pole, on aga olukord märgtavalt halvenenud ja millegi pärast alles kohe pärast kõiki valimisi…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »