Rohelised mõtted

25
Oct
2020

Aleksander Laane: Avameelselt eutanaasiast

Poliitikud ja ametnikud – jätke inimesed vähemalt nende surmas oma käskude ja keeldudega rahule ning rääkige eutanaasiast, ausalt! Leppige sellega, et vähemalt edasielamise või mitteelamise otsuse võib inimene soovi korral ise teha. Võimaldage inimesel teha seda seaduslikult ja läbimõeldult.

Riigikogu sotsiaalkomisjonis on arutlusel Roheliste algatatud ja 2246 inimese poolt allkirjastatud eutanaasia seadustamise petitsioon. Parlamendiliikmed ja ametnikud arutavad, kas nad tahaks lubada minul teha minu elu lõpu kohta otsust …

Ma saan aru, kui ütlete, et te ei taha otsust teha  – ei taha eutanaasiat ka siis, kui olete teadvusetult aparaatide küljes, tegelikult lootuseta paranemisele, aga nagu elus… Kuid ma ei saa aru, miks keelate seda enda elu lõpetamise otsust teistele? Te ütlete, et valu saab ära võtta. Jah, teatud piirini saab valu ära võtta teadvust hägustamata. Aga reaalsus on see, et piir, kus valu kaob koos arusaamaga sellest, kes või kus ma olen, tuleb tihtilugu kiiremini vastu kui me tahaks.

Te ütlete, et istume, arutame ja mõtleme.

Aga inimestele on tähtis iga päev. Täna on ta teadvusel, selge mõistuse juures, tal pole depressiooni, ta saab aru haiguse olemusest ja prognoosist. Ta aimab või teab, mis teda ees ootab. Ta saab (ja peab) konsulteerida arstiga ja juristiga. Aga homme võib olukord muutuda, ta ei saa enam seaduslikult asja ajada – te sunnite teda ise ületama piiri. Meeleheitlikult, salaja, lähedastele kannatusi toovalt, ehk enneaegselt ja hirmutundega. Te ütlete, et neid inimesi, kes tahaksid ja julgeksid või peaks heaks ning õigeks teha oma elu lõpu kohta korraldusi, polegi nii palju. Võibolla polegi. Aga kas see on õigustus, et te jätate nad piinlema olukorda, milles nad olla ei taha? Te kardate, et teid mõistetakse hukka, kui te liigute mõne sammu eutanaasia seadustamise teel reaalselt, mitte retooriliselt, edasi? Ärge kartke! Avalik arvamus on juba ammu valmis – aastaid juba valmis – eutanaasia teemaga edasi minema. Roheliste eutanaasia seadustamise petitsioonile allakirjutanud pole teile ju esitanud nõudmist võtta seitsmepenikoormasaapad ja minna kohe homme aktiivset eutanaasiat seadustama. Aga poliitikute ja ametnikena olete nagunii ju seda teekonna algust liiga kaua edasi lükanud jutuga ootame-vaatame-arutame.

Tehke oma elu ja surmaga seda, mida õigeks peate – aga jätke ka teistele õigus teha seda, mida nemad õigeks peavad. Te pole valitud teiste eest elu elama, seda enam teiste eest surema – te olete valitud esindama ja teenima.

Artikkel ilmus ka Postimehes: https://arvamus.postimees.ee/7091446/aleksander-laane-raske-kuid-avameelne-jutt-eutanaasiast

Loe rahvaalgatuse täisteksti siin: https://rahvaalgatus.ee/initiatives/0d1269f4-171b-44fa-8efe-110a53b5251b

Aleksander Laane, Erakond Eestimaa Rohelised volikogu esimees

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »