Taastav põllumajandus – toidab meid elurikkalt ning päästab planeeti
Uus termin “taastav põllumajandus” toob kokku mahepõllumajanduse, permakultuuri, suurtootmise ja loomakasvatuse. Ökoloogilises maailmas on tasakaal ja sünergia, mis aitab taimedel kasvada ja kasuritel kahjuritega tegelda.
Kujutle maailma, kus on puhas loodus ja rikkalik taimekooslus. Pügatud muru asemel laiuvad kõikjal lilleväljad, kus sumiseb elurikkus ja mida saab kasutada ka tee tegemiseks ja ravimiseks. Vahele on pikitud kultuurtaimi, mis aitavad meie toidulauda katta – saialillede vahel pesitsevad kartulivaod, tema kõrval kõrguvad kanepitaimed, millest saab toota kangast ja palju-palju muud ning mida mööda ronivad oad. Kõrval on rõõmsad lambad, kes näksivad muru ja aitavad talveks soojad sokid jalga. Ravimtaimeaasal mäletsevad ka lehmad, kes toituvad ravimtaimedest ja seega on ka nende piim ravimiks (mitte ravimijääkide ja pestitsiidide kontsentraat, nagu intensiivpõllumajanduses). Loomade väljaheidetest ja muust orgaanikast saab toota biogaasi, et saaks küpsetada ja kasutada (minimaalselt!) põllutehnikat. Inimene on osa sellest süsteemist ja tema tööks on kindlustada, et kõigil ökosüsteemi liikmetel oleks hea elu ja ka inimeste toidulaud saaks selle küllusega kaetud.

Kõik ressursid on kasutusel ja ohtlikke jäätmeid ei teki, kuna keskkond on puhas. Loodussõbralikust tootmisest võidavad kõik.
Veekogud saavad puhtamaks, kuna selles süsteemis seotakse toitained mulda ja taimedesse. Äravoolualadel kasvavad taimed, kes püüavad siiski leostuda soovivad ained kinni ja need saab tagasi kompostina aeda saata. Puhta joogivee kasutus väheneb, kuna kogutakse ka vihmavett, kõigepealt majapidamise tarbeks ning seejärel aias kastmiseks. Kasutusel on võimalikult palju permakultuurseid süsteeme, mis aitavad ressursse parimal võimalikul viisil rakendada.
Iga jääde on sisendiks teise tootmisliini ja fotosünteesi abil saab isegi õhust resurssi (suhkrut!) juurde toota. Seega on see süsteem kliimapositiivne ja aitab kasvuhoonegaase siduda – see annab võimaluse ka süsinikuturul tulu teenida.
Tore on see, et seda saab teha igal pool – suurtel põldudel, muruplatsidel, haljasaladel ja aedades. Mida rohkem loome elurikkust, seda suurem on rikkus, kuna toidu tootjate hulk on suurem kui tarbijate.
Taastava põllumajanduse alustalad on elurikkus, mahedus, vähesed mullahäiringud, ringmajanduslikud orgaanilised bioväetised, loomade kaasamine ja taastav külvikord. Kindlasti on suur rõhk ka püsikutel, näiteks viljapuudel, marjapõõsastel, kõrrelistel, ja muudel mitmeaastastel viljataimedel.
Taastav toidutootmine tugineb sellele põhimõttele, et terves mullas kasvavad terved taimed. Tervislikku toitu süües on ka inimesed terved. Oleme see, mida tarbime ja oleks ju tore tarbida tooteid, mis on toodetud keskkonnasõbralikult, elurikkalt ja rõõmuga. Nii saame isegi olla keskkonnasõbralikud, elurikkad ja rõõmsad.

1 Response
You must log in to post a comment.
Niii armas 😊 Ma väga tahaks sellises maailmas elada. Loodan et me üks hetk selleni ka jõuame. 💗