Roheliste 7 kriisimeedet
Koroonakriis tabas valitsust ootamatult nagu kevade saabumine, aga sellest väljumise vajadus ei tohiks neile enam üllatus olla. Kliimakriis ei ole aga ammu enam üllatus mitte kellelegi. Siiski on mõned heakskiidetud kriisimeetmed karjuvas vastuolus kestva kliimakriisi lahendamise eesmärgiga. Valitsus ei tohiks ohverdada planeedi tervist iganenud majandusmudelitele ja madalatele ideoloogilistele instinktidele, sest kaalul on inimeste heaolu ja meie laste tulevik.
Rohelised soovitavad valitsusele 7 tulevikku vaatavat tegevust, millega asendada diisliaktsiisilangetus, põlevkiviõli rafineerimistehase toetus, taimemürkide lubade automaatne pikendamine ja maadvõttev lageraiehullus! Nendeks sammudeks saab kindlasti kasutada ka Euroopa Rohelise Kokkuleppe vahendeid, kuid iga meede on ka iseseisvalt finantseerimiseks mõistlik ja vajalik.
1. Igaühe taastuvenergia plaan, mis lubaks kõigil olla rohelise energia tootja ja salvestaja. Ainuüksi Eesti Energia kahjumlikule ja ebaseaduslikule õlitehasele eraldatud 125 miljonit eurot saaks riskivabalt investeerida 150 kuni 170 MW päikeseelektrijaamade rajamisse katustel ja tuhamägedel, mis kataksid 40 000 kodumajapidamise aastase elektrivajaduse. Ja seda koos paigaldamisega.
2. Suuremahulised keskkonnasõbraliku transpordi investeeringud koos vastavate IT-arendustega. Eesti raudteevõrgustiku rekonstrueerimine kiiremaks ja vesinikurongide soetamine. Rail Balticu uuest trassist loobumine ja selle viimine läbi kesk-Eesti nii nagu esialgne kava ette nägi.
3. Kodanikupalk kohe! Viivitamatult vajame eelmisel sügisel tegemata jäänud otsust – kodanikupalga kui püsiva toetuse võimaluste analüüsi. Kodanikupalga näol on tegu kriisimeetmega, mis ei sõltu pankade kasumisoovist ja ametnike suvast.
4. Alandada mahetoidu käibemaks 9 protsendini ja luua selged toetusmeetmed mahepõllundusele. Endokriinsüsteemi häirivad ained tekitavad vähemalt 239 euro eest tervisekahju igale Eesti inimesele iga aasta kohta ja mitmesugused ohtlikud pestitsiidid on osa sellest probleemist. Mahetootmine vähendab seda tervisekahju!
5. Otsus välja arendada Eesti meditsiinilise kanepi tööstus, tootmisest töötlemiseni ning otsus vastava regulatsiooni loomise kohta. Reguleerida ka mittemeditsiinilise kanepi müük.
6. Eestis varutava toorme suurim võimalik kohapealne väärindamine. Uute ökoloogiliste materjalide ja suurema lisandväärtusega tootmistehnoloogiate eelisarendamise ning rakendamise sihipärane toetamine. Puidutööstuses tähendaks see ka lageraiete osakaalu otsustavat vähendamist, üleminekut püsimetsandusele ning üleriigilist kohustuslikku pesitsusaegset raierahu.
7. Kõikide ülaltoodud meetmete kiiremaks rakendamiseks garanteerida teadus- ja arendustegevusele riigilt 2% SKP-st.
Erakond Eestimaa Rohelised
You must log in to post a comment.