Rohelised mõtted

Aleksander Laane
12
Aug
2019

Aleksander Laane: Riigikogu peaks sooritama harakiri

Rohelised hoiatasid juba 12 aasta eest, et põlevkivienergeetika lõpp saabub kiiremini kui arvatakse ja et töötuks jäävate inimeste küsimusega tuleb kiiresti tegelema asuda. Selle aja jooksul pole aga ükski praegu riigikogus istuv erakond teinud mitte midagi, kuigi kõik võimalused selleks olid olemas, kirjutab Aleksander Laane.

Kui Rohelised kutsusid 2007. aastal kokku riigikogu erakorralise istungi, et kütuse- ja energiamajanduse strateegia välja töötada, tegid teised erakonnad selle teema üle vaid nalja. Mingit sisulist arutelu ei toimunud – saadikud läksid kiiresti päevitama ja õlut jooma. Niipalju siis ettenägemisvõimest ja riigimehelikkusest.

Muuhulgas hoiatasid Rohelised, et põlevkivienergeetika lõpp saabub kiiremini kui arvatakse ja et töötuks jäävate inimeste küsimusega tuleb kiiresti tegelema asuda. Tänase seisuga on erakorralisest istungist möödunud … peaaegu 12 aastat. Selle aja jooksul pole ükski praegu Riigikogus istuv erakond teinud mitte midagi, kuigi kõik võimalused selleks olid olemas. Te pole valitsemisega hakkama saanud – teil on aeg sooritada seppuku tsermoonia ja harakiri! Vähemalt poliitiline muidugi – lahkuda enne, kui teid tabab häbiväärne karistus.

Valitsused on kui puugid kantinud sadu miljoneid maksumaksja raha põlevkivisektorisse.  Aga mitte selleks, et aidata töötajaid üle minna taastuvenergia sektorisse või muudele tasuvatele töökohtadele. Poliitikutele on olnud tähtis põlevkivitööstuse soontel parasiteerimine. Aga sadu miljoneid CO2 raha on lihtsalt ära kulutatud.

On fakt, et ei puidupõletamine kateldes ega õlitööstuse “arendamine” pole mingi lahendus – isegi mitte lühiajaliselt. Kumbki pole energeetiliselt tõhus ega aita Eesti riigil ega ka Ida-Viru töötajail heaolu kasvatada. Esimene hävitab Eesti metsa kõige madalamat, isegi miinusmärgiga lisandväärtust andes, teise tootmisprotsess on aga nii energiamahukas, et saadud kütusest saab energiat vaat et vähem, kui sinna sisse pandud on… Pealegi pole tarvis olla eriline tarkpea, et ette näha  – nii saastavatest kütustest nagu põlevkiviõli peab varsti nagunii loobuma.

Eestil on hetkel veel võimalus lõigata kasu taastuvenergia pealetungist. Põhilisteks teedeks on muidugi ühistulise ja hajusa koostootmis- ja päikeseelektrijaamade võrgu rajamine, loobumine absurdsest ja lausa kuritegelikust tuuleenergia arengu takistamisest, aidata kiiresti käivitada taastuvenergiaseadmete ja salvestusseadmete tootmine.  

On tõsi, et Venemaa saastavalt toodetud elekter mõjutab põlevkivijaamade tööd. Ja on tõsi, et kõigile peavad konkurentsitingimused võrdsed olema. Ka see võimalus, et nii minna võib, nagu praegu toimunud on, ei saa olla üllatuseks. Ja järjekordselt näeme, et mitte midagi selles vallas tehtud pole. Rohelised on veendunud, et väga suure negatiivse keskkonnamõjuga toodete impordi tõkestamiseks tulebki kehtestada kas Eesti enda või ka EL poolt vastavad rahva tervist ja planeedi keskkonda kaitsvad piirangud. Ehk siis Venemaa elektri suhtes peab kehtima samasugune maksustamine nagu teistest riikidest tuleva elektri puhulgi – saastamine peabki kallim olema kui puhtamalt tootmine.

Aleksander Laane, Eestimaa Rohelised volikogu esimees

Artikkel ilmus esmalt 7. juuni Postimehes: https://arvamus.postimees.ee/6702125/aleksander-laane-riigikogu-peaks-sooritama-harakiri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »