Rohelised mõtted

Aleksander Laane
25
Sep
2018

Aleksander Laane: Laudato si – märgilise tähendusega tekst

See tekst, mis on märgilise tähendusega, pärineb paavst Franciscuse sulest ja kannab eesti keeles pealkirja “Ole kiidetud”. Raamatupoodidest tasub küsida. Olgu pealegi, et ma pole katoliiklane – ka põgusalt sirvides on selge, et paavst pöördub kõigi inimeste poole, sõltumata usutunnistusest või usust üldse. Teema, millest seal jutt, on hool meie ühise kodu – planeedi Maa eest.

Üsna alguses tsiteerib ta oma eelkäijate ja kaasaegsete hulgast ka õigeusklike Konstantinoopoli patriarhi Bartolomeust, kes on ärgitanud kõiki usklikke oma patte tunnistama: “See, et inimesed [..] hävitavad Jumala loodud bioloogilist mitmekesisust; et nad rikuvad maa terviklikkust, põhjustades muutusi selle kliimas, laasides selle maa looduslikke metsi või hävitades märgalasid; et nad saastavad veekogusid, maapinda, õhku ja elu selles – need kõik on patud. [..] Kuritegu looduse vastu on kuritegu meie endi vastu ja patt Jumala vastu.”

Franciscus kirjutab, et noored nõuavad muutusi – nad imestavad, kuidas saab keegi väita, et ta ehitab paremat tulevikku, samal ajal mõtlemata keskkonnakriisile ja tõrjutute kannatustele. Ta heidab paljudele usklikele ette huvipuudust, allaandmist, isegi vastutöötamist! Paavst vastandub kohe alguses agrotoksiinidele, äraviskamiskultuurile, fossiilsetel kütustel põhinevatele energiasüsteemidele, reostusele, toiduraiskamisele, metsade hävitamisele – ta on igas punktis rohkem teadusele valla kui meie ministrid ja parlament, kes seda olema peaksid.

Maailmas on üha rohkem väliseid kõrbeid, sest sisemised kõrbed on muutunud nii suureks.

Ta jõuab isegi selleni, et Piiblit on vääriti tõlgendatud – need tekstid kutsuvad inimest üles mitte domineerima, vaid harima ja hoidma. Entsüklia neljandas peatükis käsitletakse sellist asja nagu integreeritud ökoloogia, mis räägib nii keskkonnast, majandusest kui ühiskonnast ja muidugi nende kõigi seostest, kuid ka igapäevaelu-ökoloogiast, ühistest hüvedest ja seksuaalsusest. Paavst kutsub üles ökoloogilisele pöördumisele, tsiteerides Benedictus XVI, kes ütles: “Maailmas on üha rohkem väliseid kõrbeid, sest sisemised kõrbed on muutunud nii suureks.” Lugege ja saate teada, mida peaks tegema paavsti arvates – see ei erine suuresti teadlaste nõuannetest.

Ilmunud värskes Terviselehes
Aleksander Laane


Aleksander Laane
Aleksander Laane,
Roheliste aseesimees,
Terviselehe peatoimetaja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »