Rohelised mõtted

07
May
2020

Komisjon ei toeta ilutulestiku rangemat regulatsiooni (ettekanne lisatud)

05.05.2020 toimunud Riigikogu majanduskomisjoni istungil arutati Erakond Eestimaa Rohelised 2028 kodaniku allkirjaga petitsiooni “Ilutulestik ilma ohvriteta“.

Esimeseks üllatuseks oli see, et Riigikogu juhatus määras menetlejaks Majanduskomisjoni, kuigi petitsiooni mõte on kaitsta tervist ja julgeolekut ning vähendada saastet. Majanduskomisjon sisuliselt petitsiooni ei toetanud ja suunas petitsiooni edasi Majandusministeeriumisse. Kohal olnud ministeeriumi esindaja sõnul võtab seaduse muudatuse tegemine tavaliselt aega kaks aastat. Suunates eelnõu Majandusministeeriumisse palus komisjoni esimees Sven Sester mitte kiirustada…

Sellise käiguga kogu petitsioon suuresti külmutati, kuid on selge, et Majanduskomisjoni liikmete arvates on ilutulestike müüjate õigused ja õigus pea igal ajal ilutulestikku lasta olulisem, kui turvalisus ja kaaskodanike heaolu. Majanduskomisjoni seisukoht on selgelt vabadusi piirav, sest ” Igaühe vabadus lõpeb seal, kus algab teise inimese vabadus”  (John Locke).
Kodanikud, kes ei soovi ehmuda igapäevasest paugutamisest, kes ei soovi avalikus ruumis sissehingata põlemise jääke, peaksid omama selleks õigust, kuid mitte Majanduskomisjoni liikmete arvates. Kohapeal esines ka Arnika ilutulestiku esindaja. Fotol Roheliste liige, petitsiooni eestvedaja ja loomaõiguste aktivist Fideelia-Signe Roots

Riigikogu majanduskomisjoni koosseis:
Sven SESTER (esimees, Isamaa)
Kristen MICHAL (aseesimees, Reformierakond)
Annely AKKERMANN (Reformierakond)
Jüri JAANSON (Isamaa)
Kalev KALLO (Keskerakond)
Kai RIMMEL (EKRE)
Mihhail KORB (Keskerakond)
Kalvi KÕVA (Sotsiaaldemokraatlik Erakond)
Riho BREIVEL (EKRE)

Allpool Olevi ja Fideelia komisjonile tehtud ettekanne täismahus:
  1. Ettekanne RK majanduskomisjoni istungil

5. mai 2020

Rahvaalgatus „Ilutulestik ilma ohvriteta!“

Periood 1.12.2019 – 3.02.2020 
Allkirjade kogus: 2028

Suvi on tulemas ja küllap tundub ilutulestik praegu kauge ja abstraktse teemana. Kahjuks ei ole see nii, sest alles nädalapäevad tagasi lasti Põhja-Tallinnas tiheasustusega elurajoonis päise päeva ajal ilutulestikku. Sellised juhtumid häirivad nii inimesi kui loomi ja linde. Praegu on lindude pesitsusaeg, mis puudutab ka linnas elavaid linnuliike.  Teatavasti on lindude häirimine pesitsusajal seadusega keelatud.

Eestis on pürotehnika müük ja kasutamine lubatud aastaringselt, see aga tekitab olukordi, kus pauk võib tulla ka luuavarrest. Me ei soovi ilutulestikku täielikult keelata, kuid teeme ettepaneku viia sisse täiendavad piirangud, mis puudutavad pürotehniliste toodete müüki ja kasutamist.

  • JULGEOLEK

Meie algatus lähtub rohelisest mõtteviisist: muretseme keskkonna, loomade ja lindude pärast, kuid siin on ka julgeolekukaalutlused. Pürotehnikat on võimalik rakendada relvana, vigastades või tappes süütuid inimesi, sh lapsi ja lemmikloomi. Julgeoleku tõttu on Inglismaal eraisikutel igal ajal keelatud kasutada ilutulestikku avalikes kohtades. Peale 2017. a Malmös toimunud intsidenti, kus uusaastapidustuste käigus tulistati rahva hulka ilutulestikurakette, on Rootsi asunud järk-järgult keelustama teatud tüüpi rakette.

Ilutulestik võib põhjustada põlenguid ning tekitab koormust pääste – ja tervishoiusüsteemile. Maksuraha kulub põlengukahjustuste likvideerimisele ja haigete ravimisele, kusjuures sel ajal ei käi haiged tööl ega maksa makse. Kokkuvõtlikult on see majanduslik kahju.

  • HAIGUSED

Teame kõik, kui halb on haige olla. Ilutulestikuga pihta saamine on vaid üks võimalus haiglasse sattuda. Teine salakaval vaenlane on õhusaaste. Ilutulestiku laskmisel eralduvad tahked osakesed PM2,5 tungivad sügavale kopsudesse ning sisenevad vereringesse, põhjustades südame ja veresoonkonna- ning hingamisprobleeme ja ka vähki. Kui kellelgi on pereliige vähki põdenud või astmaatik, teab kui tõsiselt see elu ohustab.  Kahjulikud ained võivad sattuda ka veekogudesse ja põhjavette ning sealtkaudu veeloomade ja inimeste organismi.

  • MÜRA JA VALGUS

Kindlaks on tehtud, et üle 85 dB tugevusega müra võib kahjustada kuulmist, kuid ilutulestikurakettide tekitatud müratase võib ületada 140 dB. Mürast ja valgussähvatustest enim ohustatud grupid on näiteks väikelapsed, haiged (epileptikud, posttraumaatilise stressihäire all kannatajad) ja eakad. Sõjaveteranidel võib olla posttraumaatiline stressisündroom, kus sõjaseisukorda meenutav saluut neis paanikahoo vallandab. Olen kuulnud ka noortest, kes ilutulestiku ajal end halvasti tunnevad.  Väga tundlikud on loomad. Koerad võivad võtta paugutamist rünnakuna ja tunnevad end ohustatuna. Nad põgenevad sageli uusaastaööl kodust ja võivad hukka saada. Sama lugu on lindudega. Juhuslik raketilaskmine on kindlasti häiriv, aga uuringuid on tehtud just sellest, kuidas uusaastaöö ilutulestik lindudele mõjub. Uusaastaöö on nende jaoks nagu iga teinegi öö ja öösiti linnud magavad. Kui aga kogu taevas plahvatab, ärkavad nad õudusega ja hakkavad sihitult ringi lendama. Nii on hukkunud tuhandeid linde kas siis kurnatusest või külmudes ära kõrgemates õhukihtides. Algatust toetavad ka hobuseomanikud ning kassiomanikud, sest kuigi peamiselt räägitakse koertest, on selgunud, et tegelikult mõjub sõjataoline olukord kõigile loomadele.

Ettepanekud

Teeme riigikogule ettepaneku viia sisse täiendavad piirangud, mis puudutavad pürotehniliste toodete müüki ja kasutamist:

  1. Lubada F2 ja F3 kategooria pürotehniliste toodete müüki eraisikutele ainult ajavahemikus 29.12–31.12. 
  2. Lubada F2–F4 kategooria pürotehniliste toodete kasutamist ainult ajavahemikus 31.12 kl 18.00–1.01 kl 02.00. Muul ajal võib pürotehnilisi tooteid kasutada kohaliku omavalitsuse kirjalikul loal.
  3. Keelata  pürotehniliste toodete kasutamine loomade varjupaikade, loomaaedade, loomaparkide, haiglate, hoolde- ja vanadekodude, lasteasutuste jt haavatavate sihtgruppide vahetus läheduses. Samuti loodus- ja maastikukaitsealadel ning hoiualadel ja nende läheduses.
  4. Soovitada kohalikel omavalitsustel aastavahetuse ilutulestiku asemel finantseerida keskkonnasõbralikumaid valguslahendusi. Näiteks Espoos toimus eelmisel aastavahetusel ilutulestiku asemel lasershow.
  5. Keelustada Hiina laternate müük ja kasutamine.

Lisainfo:

Olev-Andres Tinn, olev.tinn[at]gmail.com
Fideelia-Signe Roots, fideelia[at]gmail.com

Vaata tervet menetluskäiku siit:
https://rahvaalgatus.ee/initiatives/5b0406df-6c5f-479d-b3ea-8a4013d7ef88

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »