Rohelised mõtted

08
Sep
2020

Marko Kaasik: Tants tuumaelektrijaama ümber

Tuumaenergia entusiastid püüavad mõjutada riiklikke otsuseid, rõhutades süsinikuneutraalse „puhta energia“ sõnumit ja veelgi enam: kasutades keskkonnaaktivistide töömeetodit, meeleavaldust. 

Maailma tuumaenergiariikide raskused ohutuse tagamisel on hästi teada, nagu ka aegade jooksul kogunenud radioaktiivseid jäätmete hulk, mille ladustuspaikade pidamine on püsiv kulu. Fermi Energia vastus sellele on USA ettevõtja Bret Kugelmassi investeeringu kaasamaine (https://www.baltictimes.com/fermi_energia_secures_investment_by_last_energy/). See inimene ütles Fermi Energia konverentsil 2020.a. aasta jaanuaris välja mõtte, et tuumaenergia kriisist väljumiseks ei ole vaja midagi muud teha, kui tagasi pöörduda 1960-nendate aastate ülileebete ohutusnõuete juurde. Tol ajal valmisid esimesed tuumaelektrijaamad ja kellelgi ei olnud veel aimu ei suurõnneustest ega sellestki, mis saab jäätmetest peale kütuse ärakasutamist ja jaama demonteerimist. Tema nägemuses võiks Eesti olla see riik, kes sel viisil riskides ja rahvusvaheliselt välja kujunenud normidele vilistades odavat elektrit tootma hakkab.

Veelgi enam, Bret Kugelmass kordab aina hüüdlauset: solution for pollution is dilution (lahendus saastamisele on hajutamine). Nii öeldi ja toimiti 20. sajandi algupoole tööstussaaste puhul. Nii põhjustati järjest kõrgemate korstnate ehitamisega happevihmad, millest Euroopa on õnneks tänaseks vabanenud tänu puhastusseadmetele, mis enam mitte ei hajuta, vaid koguvad ja muudavad kahjutuks. Tollest ajast alates on see hüüdlause ebapopulaarne pea kõikjal ja kõiges, kuid tuumajäämete puhul ei ole loodusesse hajutamist kunagi vastuvõetavaks peetud. Tegemist on puhtakujulise „suure vale“ kordamisega, mille sarnased on aegade jooksul palju kurja teinud.

Keskkonnaliikumiste tõusu ärakasutamine keskkonnavaenuliku agenda läbisurumiseks ei ole midagi üllatavat, kui motiiviks on kiire omakasu. Kuid eksitamise vastu „immuniseerib“ teadmine, et termotuumareaktor nimega Päike annab Maale kümme tuhat korda rohkem energiat, kui inimkond tänapäeval vajab ning et sellest energiast toitub tuul, lainetus ja enamik liikumisi, mis maises looduses aset leiavad. Hajutada tuleb Inimkonna tarbeks energia tootmist, mitte elukeskkonna saastamist!

Marko Kaasik
Marko Kaasik, aseesimees/välissuhtlus, (+372) 5206174, marko.kaasik[at]erakond.ee

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »