Rohelised mõtted

29
Oct
2020

Peep Mardiste: Kunda oma püssirohutünn

Tuumaenergia entusiaste koondav osaühing Fermi Energia on sihikule võtnud Viru-Nigula valla võimaliku tuumajaama võimaliku asukohana. Lubatavat tuumajaama tüüpi pole maailmas veel keegi valmis suutnud ehitada. Siiski soovib Fermi Energia, et vallavolikogu broneeriks neile kiiresti igaks juhuks magusa mereäärse kinnistu Kunda lähedal.

Kes esimesena jookseb?

Grupp riskiinvestoreid ja entusiaste on pea 2 aastat ringi käinud mõttega panna Eestis püsti Euroopa esimene väike tuumajam, nn moodulreaktor. Tellitud on hulk taustauuringuid ja suheldud erinevate välisfirmadega, kes moodulreaktoreid arendavad. Omapärane on see, et kuigi Fermi Energia käib ja kiidab plaanitava tuumajaama tehnoloogiat ja ohutust. Tegu on aga ennustuste või unistustega, sest ükski koostööpartneritest pole tegelikus elus sellist jaama valmis suutnud ehitada. Arvutimudelid ongi ohutud, sest seal liiguvad bitid ja baidid, mitte radioaktiivsed uraani ja plutooniumi aatomid. 

Ähmasele tulevikule vaatamata tegi volikogu eelmisel istungil Fermi Energia ettepaneku, et Viru-Nigula vald annaks kiiresti osaühingu käsutusse magusa 100-hektarise mereäärse maatüki Kunda sadama kõrval. Kuna Fermi on maininud Eestis veel kaht omavalitsust tuumajaama võimalike asukohtadena, siis ilmselt soovitakse kusagil veel kahe mereäärse kinnistu broneerimist ehk hoonestusõiguse seadmist. Sellisel juhul jääks vähemalt kaks kolmest broneeringut võimaldavast vallast tühjade kätega.

Esimene huviline või avalik konkurss? 

Ehitusloa saamisel soovib Fermi Energia seejuures kinnistu osa maakonna keskmise tootmismaa hinnaga. See oleks vallale kahjulik tehing, sest sadama kõrval asuva magusa mereäärse kinnistu turuhind on kindlasti kõrgem, kui põllul oleval tööstuspargi krundil. Kui vallavalitsus soovib tänase mereäärse metsa tootmismaana käiku lasta, siis see on arusaadav. Seejuures oleks mõistlik korraldada ideekonkurss või enampakkumine, mitte anda seda esimesele osaühingule, kes küsida taipas. On omaette küsimus, kas tänase mets peaks üldplaneeringus jääma tootmismaaks või muutuma metsamaaks. 

Teie teema on ajastus – kui vald ikkagi soovib sadama kõrval asuvale tootmismaale arendaja leida, kes seal mingi tootmise püsti paneks, rikkust ja töökohti looks, siis pole tuumajaam kindlasti mõistlik valik, sest see ei kerkiks sinna kõige varem millalgi 2030-ndatel. Kui üks Fermi partneritest jõuab kunagi esimese näidisjaama nt Põhja-Ameerikas valmis ja saab selle käitamiseks load, kulub lisaks palju aastaid, et veenduda reaktori töökindluses ja ohutuses. Kuna Eestis puudub riigi tasandil kompetents, et tuumajaama teemaga tegeleda, siis oleks siin reaktori kiirkorras püstipanek pärast USAs antud loa andmist hullumeelse riski võtmine. Kas me saame endae seda lubada?

Artikkel ilmus ajalehes Virumaa Teataja ja Peep Mardiste blogis, mille tellijaks saada hakata siin: http://www.mardiste.ee

Peep Mardiste, Erakond Eestimaa Rohelised liige

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »