Rohelised mõtted

28
Jan
2021

Ott Kiens: Raiemahu õige number

Alates metsasõja algusest 2016. aastal on ilmunud suur hulk erinevaid mõtteavaldusi: süüdistavaid, kompromisse otsivaid, rohkem ja vähem teaduslikke. Julgen väita, et suhteliselt suur osa neist on keskendunud õige raiemahu otsingutele. Ökoloogid, metsandusteadlased, metsaärimehed ja paljud teised on seda õiget numbrit palehigis otsinud. Miks siis õiget numbrit pole leitud?

https://leht.postimees.ee/7159706/ott-kiens-raiemahu-oige-number

Õige vastus on see, et senikaua kuni ühelt poolt vaadatakse metsa ökoloogilist aspekti ja teiselt poolt vaadatakse raha, siis seda õiget numbrit ei leitagi. Lahenduse leidmiseks tuleb lähtuda RMK enda poolt kodulehel kirja pandule ehk: „Me majandame riigimetsa säästlikult ja efektiivselt, tagades metsaressursi ökoloogiliste, majanduslike, sotsiaalsete ja kultuuriliste väärtuste säilimise ning suurenemise.“

Sellel aastal on paljud eestlased taasavastanud meie kodumaa kaunid kohad ja mühavad metsad. Jõulude ajal kinkis ilmataat osale Eestist aasta lõpetuseks tõelise talve võlumaa. Sotsiaalmeedia postitused ei valeta: inimesed käisid rõõmsalt looduses, naeratasid üksteisele ja võõrastele, me ise ning kõik me ümber muutus helgemaks. Just looduses liikudestekib vähemalt minul tunne, et ma muutun taas tervikuks. Kõik loksub paika ning koroona, tööga seotud asjad ja muud igapäevamured ei oma enam tähtsust.

Sobiv hetk

See kõik on muidugi võimalik vaid siis, kui on looduskaunis koht, kus ringi liikuda. Harvesterid on lisaks rahamägedele lõiganud paljudesse kogukondadesse üle Eesti sügavad haavad. Kohalikud metsad on kadunud, mitmed kogukonnad on võtnud ette kohtutee. Kogukonnametsade probleemile juhiti tähelepanu jõulupühade ajal toimunud meeleavaldusel „Tuled KAH metsa!“. RMK meetodid kohalike kogukondade kaasamiseks on puudulikud ja inimesed tunnevad, et nende häält ei võeta kuulda. Vastutavad poliitikud näevad metsa ainult kui Eesti rahakotti.

Keskendugem rohkem metsamajandamise sotsiaalsele ja kultuurilisele aspektile. Meile kõigile meeldib looduses ringi liikuda, sellega on seotud mõned meie kõige armsamad mälestused. Ärme lase ennast eksitada vaidlustele õhutavajutuga sellest, kuidas puud on järsku kiiremini kasvama hakanud ja kuidas ainult raha teeb meid kõiki õnnelikeks. Uuel aastal on saabunud sobiv hetk öelda, et meile aitab ja raiemahu õige number on selle kohene langetamine.

Ott Kiens, Erakond Eestimaa Rohelised Volikogu liige

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »