Rohelised mõtted

12
Dec
2017

Eesti Rahvusliblikas EW100 hääletamine (veel 19 päeva!)

Eesti Lepidopteroloogide Selts
kutsub valima Eestile rahvusliblikat EW100 raames.

Liblikatesse on alati hästi suhtutud. Liblikate hämmastav moone väikesest „ussikesest” läbi muumiana näiva nuku tiivuliseks ja kauniks liblikaks on teinud nendest taassünni ja surematuse sümboli. Paljud maailma rahvad seostavad oma loomise lugu just liblikatega. Liblikaid peeti hingeloomadeks, kelles elasid edasi kas inimeste või ka koduloomade hinged. Liblikaid on peetud ka endeloomadeks. On aeg ka Eesti rahval oma sümbolite hulka lisada üks tore liblikas. Hääletada saab 2017.aasta lõpuni.

Täname kõiki inimesi tänu kellele sai rahvusliblika valimine teoks:
Risto Haverinen, Mall Hiiemäe, Inga Jentson, Ene Jürivete, Urmas Jürivete, Jari Kaitila, Eimar Kull, Kaido Kärner, Meeli Ool, Hiie Paluste, Ain Piir, Aleksander Pototski, Roman Pototski, Keijo Sarv, Allan Selin, Toomas Tammaru, Urmas Tartes, Madis Tasane, Tõnis Tasane, Richard Viidalepp, Irene Volk, Erki Õunap ja paljud teised.

Kandidaatega saab tutvuda siin: http://rahvusliblikas.ee/index.php/galerii/,
hääletada saab siin: http://rahvusliblikas.ee/index.php/vali-rahvusliblikas/.

(FB sündmus)

Eesti Rahvusliblika EW100 projekti algatajaks on Eesti Lepidopteroloogide Selts. Rahvusliblika hääletamine toimub aasta lõpuni. Uue aasta alguses võetakse andmed kokku ning seejärel kuulutatakse Rahvusliblikas välja.

Lisainfot saab kodulehelt rahvusliblikas.ee või meie erakonna liikmelt Aleksander Pototskilt: aleksander.pototski@gmail.com

Vajadus luua Eestimaa liblikaid uurivate huviliste ühendus küpses mitmeid aastaid.

Teostus see 1998.aasta septembris siis, kui moodustati Eesti Lepidopteroloogide Selts (ELS).
Seltsi asutamiskoosolekust võtsid osa 21 inimest.

Asutamiskoosolekul võeti vastu ja kinnitati Eesti Lepidopteroloogide Seltsi põhikiri ning arutati Seltsi lühiajalisi tegevusplaane ning pikaajalisi perspektiive.

Seltsi välisliikmeteks on mitmed Soome ning Läti tuntuimad lepidopteroloogid.

Seltsi põhieesmärgiks on eelkõige Eestimaa suur- ja pisiliblikate fauna liigilise kooseisu uurimine.
Organisatsiooni prioriteetsete ülesannete hulka kuulub ka Eesti liblikate leviku kaardistamine ning ulatusliku andmepanga loomine, lisaks sellele ka süstemaatiliste nimestike koostamine ja avaldamine.

Selts tegeleb samuti materjali kogumise ja ettevalmistamisega liblikate kaitsealade loomiseks ning konkreetsete kaitsealaste meetmete väljatöötamiseks.

Paljud Seltsi liikmed tegelevad liblikafauna uurimisega ka Eestist väljaspool, osaledes ekspeditsioonidel nii Kesk-Aasia mägedes kui ka Lõuna-Ameerika vihmametsades ning mujal.
Seltsi kompetentsi kuulub selliste ekspeditsioonide nõustamine ja abistamine.

Kuna Eestis on professionaalseid liblikauurijaid suhteliselt vähe, ei suuda nad haarata oma uuringutega kogu Eestimaad.

Meie amatööride tase ja aktiivsus on aga suhteliselt kõrge ning tänu professionaalsete liblikauurijate ning amatööride koostööle on Eestimaa liblikafauna laiahaaardeline uurimine andnud häid tulemusi.

Seltsi liikmed loovad kontakte ning arendavad koostööd mitmete teiste analoogsete organisatsioonidega Euroopas ning mujal. Tihe koostöö toimub Soome Lepidopteroloogide Seltsiga, samuti Läti ja Venemaa juhtivate lepidopteroloogidega. Huvitavad kohtumised on toimunud mitmete tuntud lepidopteroloogidega iga-aastastel entomoloogiaalastel messidel Prahas, Tshehhi Vabariigis.

Nii nagu paljudel teistel bioloogia harudel, mis on seotud välitöödega on ka lepidopteroloogidel fauna aktiivse uurimise aeg suvel. Talvel on rohkem aega tegeleda kollektsioonide korrastamise ja tulemuste analüüsiga. Talvisel hooajal toimub ka enamus Seltsi koosolekuid, kus on arutatud ühtse kogu Eestit hõlmava andmebaasi loomise probleeme, kooskõlastatud Seltsi edaspidist tegevust, vahetatud uudiseid, kirjandust ning lepidopteroloogilist materjali.

Eesti liblikafauna uurimisel on läbi aegade olnud nii languse kui ka tõusu perioode. Üheksakümnendate aastate lõpul oli märgatav aktiivsuse tõus, millele suuresti aitasid kaasa ka amatöörlepidopteroloogid.

Sellel laine harjal moodustatud Eesti Lepidopteroloogide Selts peab üheks eesmärgiks oma koordineeritud tegevusega säilitada lepidopteroloogide aktiivsust ja huvi Eestimaa liblikafauna uurimisel.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »