Rohelised mõtted

28
May
2021

Züleyxa Izmailova: rohkem soojust, päikesetõusuvalitsus!

End liberaalsetena määravad valitsusparteid on LGBT+ inimeste õiguste kaitsmisel argpükslikud, kirjutab Eestimaa Roheliste kaasjuht Züleyxa Izmailova.

https://arvamus.postimees.ee/7258193/zuleyxa-izmailova-rohkem-soojust-paikesetousuvalitsus

Põhiseaduse kohaselt on kõigil Eesti peredel õigus võrdsele kohtlemisele, kuid täna piirab perekonnaseadus selle õiguse teostamist olulisel määral ja paljud pered on seetõttu juriidilise kaitseta. Vajalikku kaitset ei loo ka kuus aastat tagasi poolikuna vastu võetud kooseluseadus. Praegu, kui valitsuse moodustavad kaks end liberaalsena määratlevat parteid, on Rohelised esitanud riigikogule 35 805 allkirjaga kollektiivse pöördumise perekonnaseaduse muutmiseks selliselt, et perekonnaseadus enam ei diskrimineeriks Eesti kodanikke, luues võimaluse abielluda kahel täiskasvanul nende soost sõltumata.

Eelmine valitsus aga tahtis probleemi lahendamise asemel LGBT+ kogukonna ebavõrdset kohtlemist hoopis süvendada ja see nõudmine lausa põhiseadusesse kirjutada. Vähemuste õiguste kallale minemine oli EKRE ainus valimislubadus, millega tõsiselt tegeleti, kõik muu unustati valitsuses olles ära. Kuid väikse grupi tagakiusamisele hakkas hammas peale küll. Nagu koolikiusaja, kes valib välja klassis veidi teistsuguse õpilase ja mõnitab teda kogu klassi ees, paneb vahetunnis jala ette ja peale tunde ootab kamraadidega nurga taga, et kambakesi kiusatavat tuuseldada ja temalt koolikott ära võtta. Just selline oli EKREIKE käitumine vähemuste suhtes, ei grammigi inimlikkust.

Eesti LGBT Ühingu esindaja ütles abieluvõrdsuse algatuse üleandmisel peetud kõnes, et tema soovib abieluvõrdsust, et Eestis tunneksid kõik inimesed, et neid austatakse ja väärtustatakse. Ta tõi näiteks USAs tehtud uuringu, mis näitas, et abieluvõrdsuse kehtestamisega langes selles osariigis keskkoolinoorte enesetapukatsete arv keskmiselt seitse protsenti. Lesbi, gei või biseksuaalsete õpilaste seas oli langus uuringu kohaselt koguni 14 protsenti. Need numbrid ilmestavad, kuidas mõjub noortele inimestele see, kuid neid nähakse mittetäisväärtuslike ühiskonna liikmetena.

Kuidas tunneksite end teie, kui riik ei peaks teie peret päris perekonnaks või kui teatud hulk inimesi suhtuks teie lastesse halvustavalt ja ei peaks neid võrdseteks kodanikeks, kellel on samuti õigus elada õnnelikku elu? Kui riigijuhid õhutaksid teie laste suhtes avalikult vaenu ja soovitaksid neil oma kodumaalt minema kolida. Need, kel kannatus katkenud ja see võimalus olemas, kolivadki.

Täna Eesti noorte seas kasvav ärevushäirete, depressiooni ja enesetapukatsete hulk on alarmeeriv ja vajab kohest reageerimist. Alaealiste enesetappude arv on tõusnud. Kui 2019. aastal sooritas enesetapu üheksa alaealist, siis 2020. aastal oli neid juba 14. Kõik need traagiliselt vara lahkunud noored on kellegi lapsed, õed, vennad, lapselapsed, kelle elu oli vaevu jõudnud alata. Kõik meie enda noored.

Me ei tea kõiki põhjusi, kuid meil on olemas andmed selle kohta, kuidas vähendada kahjusid ja kuidas teha nii, et rohkem inimesi tunneksid end väärtustatud ühiskonna liikmetena.

Koalitsioonipoliitikud aga väldivad LGBT+ kogukonna võrdse kohtlemise küsimust kui tuld ja nüüd, kohalike valimiste eel ei taheta end vikerkaarekogukonnaga isegi ühel pildil näidata. Samas pole ka kooseluseaduse rakendusaktidega edasi liigutud juba kuus aastat!

Eelmise nädalal Postimehes ilmunud artiklis polnud Reformierakonna juhtpoliitik nõus isegi oma nime alt abieluvõrdsust kommenteerima ja palus anonüümsust. On vägagi kõnekas, et ametlikult liberaalseid väärtusi kandva peaministrierakonna mõjukas liige ei julge avalikult LGBT+ õigustest rääkidagi.

Rahvusvahelisel perede päeval Riigikogu ees abieluvõrdsuse petitsiooni üle andes lausus Priit Tohver kuldsed sõnad. Ta ütles, et võttes vastu meie allkirjad, on riigikogul täna midagi, millest iga rahvaesindaja võiks unistada: võimalus kellegi elu paremaks teha.

Täpselt nii ongi ja selleks pole vaja teha muud teha kui väike parandus perekonnaseaduses ja viia see kooskõlla Eesti vabariigi põhiseadusega. Lihtne bürokraatia, mis on Vabariigi sünni ajal tegemata jäänud. Eesti põhiseaduse §27 sätestab, et perekond rahva püsimise ja kasvamise ning ühiskonna alusena on riigi kaitse all. Ning põhiseaduse §12 ütleb selgelt, et kõik on seaduse ees võrdsed ja kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu.

Tahaks loota, et tänane seadusandlik võim siiski tunnetab oma vastutust ning hoomab enda tegevuse aga ka tegevusetuse laiemat mõju inimeste eludele ja langetab ainuõige otsuse, tagades kodanike võrdse kohtlemise.

https://arvamus.postimees.ee/7258193/zuleyxa-izmailova-rohkem-soojust-paikesetousuvalitsus

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »