Kaspar Kurve: Ka Eesti peab soomlaste eeskujul kodanikupalga pilootprogrammiga alustama
Ehkki kodanikupalga eksperiment lõppes Soomes juba pea kaks aastat tagasi avaldati eelmisel nädalal põhjalik analüüs pilootprogrammi kohta ning tulemused olid meile, Rohelistele, kes juba aastaid kodanikupalga vajalikkusest rääkinud, väga rõõmustavad. Inimeste heaolu ja üldine õnnetunne suurenes, vähenesid stress ning vaimse tervise probleemid. Rohelised on seisukohal, et ka Eestis peaks kiiremas korras kodanikupalga pilootprogrammi käivitatama.
Mida see kaks aastat väldanud eksperiment meile lõpuks näitas?
Juba esimesel aastal suurenes katses osalenute õnnetunne ning üldine majanduslik kindlus tuntavalt. Teisel aastal suurenes ka inimeste hulk, kes taaskord tööturule sisenesid. Uuringus osalejate kinnitusel oli neil rohkem aega pere, hobide ning enesetäiendamisega tegeleda, samal ajal langesid stress kui ka vaimse tervise probleemid.
Kodanikupalga eksperimendi tulemused olid küll positiivsed, kuid seda üllatavaks pidada oleks vale – ka eelnevad uuringud Kanadas, USAs ning mitmetes Aafrika riikides on samade järeldusteni jõudnud.
Eestimaa Rohelised rõõmustavad, et kodanikupalk on suuresti tänu Soomes toimunud pilootprogrammile ka Eestis üha aktuaalsemaks teemaks muutumas. Samas näeme me Soome eksperimendis mitmeid vajakajäämisi ning kõikidele küsimustele käesolev katse vastuseid ei andnud.
Juba 2017. aasta KOV valimiste programmis lubasid Rohelised 2000 inimesega (sama number, mis Soomes) kodanikupalga pilootprogrammi, kuid erinevalt põhjanaabritest, kus osalesid ainult töötud, oleks Eesti programm hõlmanud nii töötuid kui töötavaid inimesi ning seda kõikides sissetuleku gruppides. See annaks vastuse ka küsimusele, kas ja kuidas muutuvad palgasaajate käitumis- ning tervisemustrid.
Praegune süsteem on läbi kukkunud
Eestimaa Rohelised seisavad kindlalt selle eest, et praegune mittetoimiv sotsiaalkaitsesüsteem asendataks lihtsa ning läbipaistva kodanikupalgaga. Eestis elab ligi veerand inimestest suhtelises vaesuses ning see number on viimaste aastatega tõusnud. OECD riikide arvestuses oleme me kõige ebavõrdsem riik, meil on erinevate uuringute järgi 50 000-80 000 ravikindlustamata inimest – on selge, et praegune sotsiaalkaitsesüsteem on läbi kukkunud. Kodanikupalk – lisaks ebavajaliku bürokraatia elimineerimisele, tähendab see võrdset stardipositsiooni kõikidele inimestele ning turvavõrku läbi mille keegi kukkuda ei saa, sest ootamatuste eest, nagu ka näiteks tänane Covid 19 kriis, pole me keegi kaitstud.

You must log in to post a comment.