Rohelised mõtted

Züleyxa Izmailova
01
Jan
2021

Züleyxa Izmailova: Rohelised mõtted ja uue aasta soovid

Oleme Eesti väikseim erakond, mis püüab samas lahendada hetkel suurimat globaalset probleemi – kliimamuutustest tingitud ökokatastroofi. Meie riik on muutuste ellu kutsumiseks ideaalne koht, sest oleme väike ja kokkuhoidev kogukond kiirelt areneva ning kliimaprobleemidesse tõsiselt suhtuva Euroopa servas. Praegune valitsus ei ole aga sellest veel aru saanud kui suuri võimalusi see situatsioon pakub ning on jätkuvalt seda meelt, et senised pingutused on olnud piisavad, et muljet roheriigist üleval hoida. Rohelised mõtted on head, aga mainekujundus ei ole ju sisuline tegevus ning probleemid kuhjuvad.

2020 on väheste jaoks olnud lihtne aasta.

Halb või hea on igaühe enda hinnata, aga keeruline on see olnud kindlasti. Kõik muutus. Majandus lakkas kasvamast, laste haridus kolis kodudesse, kaheksatunnised ja viiepäevased töönädalad paisati segi, ostukeskuseid, klubisid ja baare pandi kinni, lendamine ja reisimine vähenes, veebikohtumised muutusid igapäevasteks palju enamatele kui seni ja nii edasi. Mida see kõike tähendab meie erakonna ja poliitilise liikumise jaoks? Üks, mida COVID-19 meile sel aastal näitas ja õpetas, on see, et muutused on võimalikud! Rohelised mõtted on vaja lihtsalt teoks teha!

 Rohelised üle maailma, aga eriti just Euroopas on survestanud riikide valitsusi mitte ära unustama kriisi, mis algas ammu enne eelmise aasta detsembrit – kliimakriisi. Teadlased on pikki aastaid rääkinud, kirjutanud ja koondunud selle sõnumi taha: “Meie planeet on ohus!” Võimuesindajad ei ole aga soostunud oma lühinägelikest ambitsioonidest kaugemale vaatama ja on reaalseid tegusid pidevalt edasi lükanud. Euroopat peetakse rohepöörde liidriks, aga seejuures ei tohiks valvsust kaotada, sest senimaani pole tahetud biomassist elektri tootmist taastuvenergia toetustest eraldada, mis meie jaoks tähendab metsa põletamist kohapeal ja pelletitena väljavedu kesk-Euroopasse. Eestis oli eelmine aasta ka põlevkivi jaoks kõigele vaatamata üsna edukas ja süsinikdioksiidi eksport saab jätkuda. Tundub nagu kõik saaks jätkuda nagu alati ja kasum võiks tulla ükskõik kelle või mille arvelt. Mina ja usun, et ka sina, nii ei arva.

Üks sõõrik võib päästa maailma

 Minu selle aasta viimaseks loetud raamatuks jääb Kate Raworth-i “Doughnut Economics,” kus kirjanik on andnud üsna ilmekalt edasi alternatiivi alguse “igavesti kasvavale” majandusele. Nii öelda tervikpilt, mis võtab arvesse ka planetaarseid piire ja hetkel vaeslapse rollis olevaid sotsiaalseid vajadusi. Meie praegune majandusmudel vajab radikaalset muutust ja tegelikkuses ei olegi selleks väga palju vaja – tuleb joonistada hokikeppide asemel sõõrikuid. Sõõri väline ring on planetaarsed piirid ehk lagi, mida ei tohiks ületada, sisemine ring aga sotsiaalne vundament või põrand, millest ei tohiks lasta kellelgi läbi kukkuda. 21. sajandi väljakutse ongi jõuda inimkonnaga sellesse turvalisse ja õiglasesse, kahe sõõri vahelisse alasse. Kuidas seda täpselt teha, jäägu minust targemate – ettevõtjate, teadlaste ja spetsialistide öelda, aga mina soovin, et nii Eesti kui ka meie erakond oleks see, kes nende häälel laseks ka riigi poliitikas ja ka kohalikes omavalitsustes valjemalt kõlada.

 Järgmine aasta, nagu iga teine Eestis, on valimiste aasta ja Rohelised on senimaani kõigil osalenud. Kui edukalt või edutult, on omaette küsimus, aga fakt on see, et me oleme püüdnud. Kui edukaks osutuvad järgmised valimised, sõltub suuresti Sinust, mu hea kolleeg. Ma ei soovi olla juht, kes ütleb kõigile, mida tegema peab. Mulle ei meeldi jagada käske või sundida inimesi tegema midagi, mis neile ei meeldi, aga ma saan Sulle lubada, et ma ei jäta sind üksi! ME ei jäta sind üksi! Loomulikult on erakonnal raske konkureerida riigieelarveliste erakondadega, kellel on rohkem kogemusi, aega ja raha, et teha kampaaniat, aga meil on nende ees kaks suurt eelist – meie südametunnistus on puhas ning me saame garanteerida, et iga hääl meile, on hääl kohaliku kogukonna, Eesti, aga ka kogu planeedi keskkonna ja inimeste kaitseks! Rohelised mõtted tuleb nüüd tegudeks muuta!

Head vana aasta lõppu ja head uut aastat! Ükskord me võidame niikuinii ja võtame oma tuleviku tagasi!

Esinaine Züleyxa Izmailova

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »