Rohelised mõtted

01
Dec
2020

Ott Kiens: Rohelisem keskkond on hea tervise pant

Ott Kiens töötab kopsuarstina SA Tartu Ülikooli Kliinikumis ja praegu on kaasaegse mehena vanemapuhkusel. Roheliste erakonnas tegeleb Ott Tartu piirkonna kohalike küsimustega ning on Tartu piirkonna juhatuse esimees. Poliitilistest valdkondadest huvitavad Otti hea tervise hoid, linnade rohelisemaks kujundamine ning mõistagi kõik keskkonnaga seotud küsimused. Lisaks on Ott Kiens Roheliste Erakonna volikogu liige.

Elame keset pandeemiat. Kasutan juhust ja küsin ainsa tuttava kopsuarsti käest, kuidas tema praegust olukorda lahendaks.

Tõtt- öelda on valitsus minu meelest COVID-19 pandeemiaga hästi hakkama saanud. Kuulda on võetud meditsiiniteadlasi ning kõrgelt hinnatud nende arvamust. Lisaks pole kordagi tekkinud olukorda, kus meditsiinisüsteem oleks vaakunud kokkuvarisemise äärel, nagu me nägime näiteks Itaalias. Kevadel oli olukord Saaremaal küll ohtlik, kuid see lahendati oskuslikult.

Kiitus ka meedikutele, kes on ennastsalgavalt COVID-19 vastu võidelnud ja võitlevad edasi!

Kui midagi ette heita, siis ehk maskikandmise kohustuse pisut hilist rakendamist, see oleks 1-2 nädalat varem tulla võinud. Raske muidugi öelda, kas see oleks midagi muutnud.

Kas valitsus on teise laine eriolukorraga hiljaks jäänud? 

Momendil tundub, et ei ole.

Kas sa oskad hästi lihtsalt lugejaile ära seletada, mida pärgviirus meie kehas korda (või pigem korrast ära) saadab? 

COVID-19 kulgeb mõnedel inimestel ilma sümptomiteta, mõnedel tekivad kergemad gripisarnased nähud (palavik, köha, nohu, kurguvalu) ja mõnedel patsientidel kulgeb haigus väga raskelt kahepoolse kopsupõletiku ja multiorganpuudulikkusega, mis võib viia ka surmani. Raskem kulg on tavaliselt seotud kaasnevate krooniliste haiguste põdemise ja kõrgema vanusega.

Rohelistel on avatud petitsioon “Kulutused haiguste ennetusele ja ravile on vaja vabastada erisoodustusmaksust”. Arsti vaade sellele? Kas see idee on kasulik?

Arstina näen ma seda loomulikult positiivsena, et ettevõtja saaks näiteks töötajate hambaravi arved maksuvabalt tasuda. Usun, et rahvatervis üldisemalt paraneks tublisti! 

Kui teostatav on ettevõtte teatud tingimustel maksudest vabastamine ja kas sellest võivad tekkida riigi rahakotti olulisel määral tühjendavad JOKK skeemid, selle jätaks ma analüüsida endast targematele inimestele.

Mida Sa Eesti tervishoiusüsteemis esimeste asjadena muudaksid, kui saaksid sotsiaalministriks? 

Suurendaksin rahastatust. Momendil on Eesti meditsiinisüsteemis palju asju, mis jäävad lihtsalt rahapuuduse taha, ja ma sooviksin seda olukorda parandada. Näiteks on paljude haiguste ravis olemas kallid, aga ka efektiivsed ravimid, mida momendil kõigile soovijatele ei jagu.

Elame kliimamuutuste ajal. Milliseid haigusi meile kliimasoojenemine toob? 

Kliimasoojenemisega sagenevad ekstreemsed ilmastikunähtused. Edaspidi võime näha rohkem kuumalaineid, torme jne. Seda kõike tuleb oma igapäevastes toimetustes- tegemistes arvesse võtta, et vähendada traumade või kuumarabanduste riski. Ka võivad ilmastikunähtused soodustada nakkushaiguste levikut, näiteks üleujutused ja erinevate seedesüsteemi nakkushaiguste levik. Soojem kliima ja pehmemad talved tähendavad rohkem puuke ja seetõttu ka rohkem puukidega levivaid haigusi. Ekstreemsed ilmastikunähtused ja kliimasoojenemine kui probleem iseenesest võivad põhjustada vaimse tervise probleemide sagenemist.

Ja loomulikult, kui kliimapagulased millalgi suurte masside kaupa liikvele lähevad, siis võime rääkida laiaulatuslikest konfliktidest nii meil kui mujal.

Milline oleks parim ennetusstrateegia, mida üksikisik saaks teha, et nii praeguste kui tulevaste haiguste kiuste terveks jääda? 

Retsept on lihtne ja seetõttu ka raskesti teostatav. Toituge tervislikult ja mõõdukates kogustes, vältige alkoholi ja teisi meelemürke. Liikuge, viibige värskes õhus ja looduses. Vältige õhusaastet. Tehke pigem vähem, kui rohkem. Näen palju hakkajaid inimesi, kes on varisenud noores eas manalasse vaid seetõttu, et on kogu aeg tööpõllul rapsinud ja rahmeldanud.

Ja selle kõige juures säilitage rahu ja rõõmus meel. Tuletage meelde Mark Twaini igihaljast tsitaati: “Mul on elus olnud palju muresid, millest enamik ei realiseerunud.”

Ökoloogid räägivad, et parim, mida kliimasoojenemise aeglustamiseks teha, on võimalikult palju ökosüsteeme taastada. Kas see oleks ka arstide vaates parim, mida teha saaks?

Ökosüsteemide (nt rabad) taastamine on kindlasti väga oluline samm edasi kliimamuutuste aeglustamisel ja seeläbi aitab kaasa meie kõigi hea tervise säilimisele.

Kui me kliimasoojenemist ühel või teisel viisil tagasi ei pööra, siis lõpuks toob see kaasa rohkem kannatusi, kui ülekaalulisus, suitsetamine, õhusaaste ja alkoholi liigtarvitamine kombineeritult.

Mis tõi Sind Roheliste juurde?

Tahtsin midagi keskkonna jaoks ära teha. Jäi mulje, et keskkonnaorganisatsioonidel on õiged ideed ja sihid, ent puudub poliitiline jõud, kes neid mõtteid teostaks. Seda soovingi parandada.

Millega Tartu Rohelised tegelevad?

Tartu Rohelised koosneb Roheliste erakonna Tartus ja selle lähiümbruses elavatest liikmetest. Tartu Roheliste inimesed soovivad oma mõtete ja tegudega aidata igati kaasa sellele, et Tartust saaks kaasaegne roheline linn, kus on hea nii meil kui loodusel.

Kas Tartu Rohelistel on olulisi murekohti? Tselluloositehase ohtu enam pole?

Tselluloositehas ei tule loodetavasti enam tagasi, see oleks liiga suur koormus Emajõele ja Peipsi järvele. Samas eks murekohti ikka jätkub: Haruldasi taime- ja loomaliike sisaldavad rohealad kaovad ja asemele tekivad uusarendused, heade vaadete nimel plaanitakse Toomemäelt raiuda hulga puid ning kiireneb autostumine. Kõigega tuleb vaikselt tegeleda.

Ihaste metsast on palju juttu olnud, küll istutatakse sinna arendajate väitel looduskaitsealuseid liike, küll murtakse arendaja pandud aed maha. Kuidas peaks lahendama kogukonnametsade küsimusi?

Kogukonnametsade küsimusi lahendades tuleks lähtuda võrdselt majanduslikust, ökoloogilisest, kultuurilisest ja sotsiaalsest väärtusest. Seejuures ei teeks paha see, kui kohaliku kogukonna soovil viia enne raiet läbi põhjalik looduse kaardistamine, et teha kindlaks, kas me midagi olulist raiega ei hävita.

RMK paraku tegeleb planeeritavate kogukonnametsade raieandmete järjekindla varjamisega ning seeläbi röövitakse kohalikelt inimestelt nende ilusad metsad.

Ihaste mets on oluline vaba aja veetmise koht kohalikele elanikele. Ihaste metsas on rikkalik ja Eestis harukordne taimestik ja loomastik. Oleks kahju, kui see hävineks ühe kinnisvaraarenduse tõttu. Minul vähemalt tekiks siis küsimus, et milleks meil see punane raamat ja looduskaitsealused liigid üldse on, kui inimene võib need elupaigad lihtsalt täis ehitada.

Kas sa soovid veel midagi lõpetuseks öelda?

Julgustan kõiki Tartlasi kasutama rohkem oma igapäevastes käikudes jalgratast! Nii saate hea tervise ja teete head kõigile tartlastele, hoides meie õhu värskemana!

Ott Kiensi küsitles Piret Räni

Tartu Roheliste juht Ott Kiens (Laila Kaasik foto)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »