Rohelised mõtted

10
Mar
2021

Lageraiete referendum suunati valesse Riigikogu komisjoni

Eestimaa Rohelised soovivad, et referendum lageraiete küsimuses toimuks koos 2021. aasta KOV valimistega. See ei ole mitte Keskkonna-, vaid Õiguskomisjoni teema.

Komisjoni istung algas nii petitsiooni algatajate kui ka komisjoni liikmete seisukohtadega selle kohta, kas Riigikogu juhatus komisjoni valikuga eksinud pole, sest referendumi korraldamise küsimus pole niivõrd keskkonna- vaid põhiseadus- või õiguskomisjoni pädevuses. Olime veidi üllatunud nähes kohale kutsutute hulgas suuresti vaid intensiivse metsamajandamise teotajad aga mitte rahvahääletustega seotud külalisi. Lähtuvalt meie algatuse eesmärgist, milleks on referendumi korraldamine, ootasimegi sisulist arutelu referendumi korraldamise küsimuses, mitte osapoolte metsanduspoliitilisi seisukohti, mis juba niigi kõigile teada on”, ütles erakonna juhatuse liige Joonas Laks.  

Roheliste juht Kaspar Kurve lisas: “Tõesti, nähes nii komisjoni liikmeid kui ka pigem tööstuse esindajaid enda vastas, pidime tegema kiire otsuse, kas langeda ilmse manipulatsiooni ohvriks ja hakata debateerima metsade üleraie ja elurikkuse kao teemadel või jääda endale kindlaks ja rõhutada rahvalt küsimise vajadust. Otsustasime viimase kasuks. Tulemuseks see, et komisjoni juht lubas asja edasi õiguskomisjoni viia ja sellel teemal veel arutelusid korraldada.”

“2021 riigieelarves on rahvahääletuse korraldamine ette näinud. Rahvalt perioodiliselt arvamuse küsimine peab muutuma reegliks mitte jääma erandiks,” ütles Joonas Laks. “Näeme  Reformierakonda oma varasemas hiilguses, kus rahvalt arvamuse küsimine on tabu. Seda, et meie algatus kuskile ei jõua, toodi ühe komisjoni liikme poolt välja mitmel korral.”

Roheliste juhatuse liige Helina Tilk: “Keskkonnakomisjoni pressiteade ei jäta kahjuks tõlgendamiseks ruumi. Reformierakonna plaan lageraiete teemaline debatt komisjonis suretada oli valmis juba enne istungit. Täna Eesti metsade lagedaks raiumine võimendab kliimamuutusi veel järgmised 60 aastat. Kliimamuutuste leevendamise kontekstis on metsade süsiniku hoidmine olulisem kui puidu juurdekasv.”

Meie tänane valitsus on võtnud endale ülesande tegeleda kliimaneutraalsusega. Referendum, mis küsib kodanike arvamust, on demokraatlikus riigis täiesti tavapärane protseduur. MAK 2030 töörühm tõi välja, et elanikud hindavad metsandusteemadel kaasarääkimivõimalust väheseks. Eestimaa Rohelised soovivad, et iga kodanik saaks KOV valimistega samaaegselt toimuval referendumil  öelda, kas tema arvates peaksid lageraied olema Eestis keelatud. Eestimaa Rohelised soovivad, et referendum lageraiete teemal korraldataks samal ajal 2021. aasta KOV valimistega.

Lisainfo:

Kaspar Kurve
kasparkurve@gmail.com
53901107

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »