Rohelised mõtted

31
Oct
2021

Marti Soosaar: Talgute nädal

Püüame teiega koos lahendada ühe loogikaülesande. Homme saab läbi koolivaheaeg. Kui linn eirab riigi korraldusi, kool eirab linna korraldusi, lapsevanem eirab kooli korraldusi ja laps lapsevanema omasid, siis mitu last homme kooli läheb? Laenasin selle loogikaülesande idee oma hea klassivenna Lauri Facebooki lehelt ja õiget vastust ta seal ei öelnud. Mina olen ka segaduses, aga kui äkki teie saate aru, siis ma olen väga tänulik, kui jagate oma arusaamist ka minuga.

Ilmselt on segaduses ja ei tea õigeid vastuseid ka lapsed, aga neile peab andeks andma. Nad ei ole juba poolteist aastat korralikku haridust saanud ja on pidanud kodus läbi arvutiekraani õpetajat kuulama. Õnneks on vähemalt olemas TikTok, mida saab koduse tunni ajal segamatult skrollida ja vähemalt seal kirevas maailmas toimub midagigi huvitavamat, kui väsinud pedagoogi jutt, mis on internetti vahendatud läbi viis aastat vana läpaka võrdlemisi kehva mikrofoni.

Võime ühest küljest olla iroonilised ja teisalt segaduses, et kas siis tuleb minna kooli või õppida kodust, aga numbrid, mis meile haiglatest vastu vaatavad ütlevad küll ilmselt, et kahjuks on täna esimese ja ainukesena valusa, ent see eest ebapopulaarse, tõe välja öelnud Roheliste esimees Kaspar Kurve (Loe: Kaspar Kurve “Eriolukorra kehtestamine on ainus pääsetee”). Tundub, et lockdown Eestis on taas vältimatu. Kuidas me küll siia oleme jõudnud, et enam ei aitagi muud kui peame koos Tõnis Mägiga laulma: “Looja, hoia Maarjamaad ja andesta meile me vead”? Ühtegi paremat nõuannet mul tõepoolest täna enam ei ole ja ilmselt on lockdowni kehtestamine pelgalt mõnede päevade või nädala-paari küsimus.

Moodsa aja talgud

Viimase nädala uus moeröögatus on mingi kahtlase väärtusega talgute korraldamine. Eestlane on tõesti talgurahvas. Kui muidu on esitatud üleskutseid metsaalust vanadest autokummidest puhastama, siis moodsamal ajal on teistsugused “Teeme Ära” üleskutsed. Näiteks minna filmima haiglasse meedikuid, kellel on niigi rasked tööpäevad. Või lükata kaupa täis ostukärud kassasse ja siis tuimalt minema jalutada ning jätta teenindav “matsirahvas” pika näoga lahkuvale ilma maskita isandale järgi vaatama. Tõepoolest suursugune ja väärikas käitumine ning kõige hullem, et leidub veel lollimaid, kes selliste üleskutsetega päriselt kaasa lähevad. 

Ma suudan aru saada teismelistest, kes kuskil TikTokis korraldavad #deviouslicks kampaaniat, kus kutsutakse üles koolivara lõhkuma ja see siis üles filmima. Eks isegi kooliajal igasugu lollusi tehtud. TikTokil on selliste lolluste piiramiseks võrdlemisi lihtne lahendus – halva kuulsusega viraalseks saanud märksõna tuleb otsingus blokeerida. Aga kuidas meie ühiskond peaks vabanema idiootlikest sotsiaalmeedias levivatest üleskutsetest? Kui politsei uksele koputab, siis saavad üleskutse tegijad öelda lihtsalt, nagu paks kosmposepiraat multifilmis “Kolmanda Planeedi Saladus”: ma tegin ainult nalja. Kas nalja ka enam teha ei või?

Kindlasti ei ole lahenduseks ka see, kui isehakanud entusiastid sodivad Wikipediasse, et sellise üleskutse tegija on debiilik, nagu juhtus Jaak Aheliku Wikipedia lehega. Wikipedia sodimine on tegelikult täpselt sama rumal mõte nagu mõni neist totakatest üleskutsest. Võib olla paljudele teist tuleb üllatusena, et Wikipedia toimimise taga on tuhandete vabatahtlike inimeste tasuta töö ja selle sodimine pole ilus. Ilmselt ei aita muu, kui peame selle haiguse läbi põdema ja lootma, et meil tekivad jaburate üleskutsete vastu antikehad. Omalt poolt kutsun üles, et mõtle välja kõige jaburam üleskutse, millele suudad tulla ja siis jäta see Facebooki postitamata.


Tartu koalitsioonilepe sai lukku

Nagu arvata võis, siis läks Reformierakond Tartus lihtsama vastupanu teed ja selmet püüda leida ühisosa Eesti 200-ga, et luua väikseim võimalik koalitsioon, võeti punti sotsid, kellega linna valitsetud kaks aastat ning Isamaa. Sellega vist on lõplikult saanud selgeks, et SüKu siiski ehitatakse keskparki. Kas sponsoritel on alternatiivsetel kruntidel tehtud omad plaanid või on mingeid muid arusaamatuid põhjuseid, aga Reformierakond Tartus pole valmis isegi mokaotsast arutama võimalust SüKu kuskile mujale ehitada. Mulle tundub mõistetamatu, miks tartlased valimistel ülekaalukalt sellist valitsemiskultuuri toetasid. Samas, milleks pahandada loodud võimukoalitsiooniga, mis leppe preambulasse on kirjutanud: “Tartu arvestab kliimamuutuste mõjuga ja hoiab elurikkust.” Vähemalt midagi roheliste pahandamisest on linnavõimu kõrvu jõudnud, tegudesse veel mitte.

Tartu võimukoalitsioon: “Arutame Kivisilla taastamise mõttekuse arutelu võimalikkust”

Koalitsioonilepe on üks tore dokument, mis kannatab igasugu jama. Kindlasti huvitab kõiki tartlasi nüüd, kus Isamaa on Tartu koalitsioonis, et kas siis tuleb uus Kivisild või ei tule. Kivisilla kohta on koalitsioonileppes kirjas nii, et viiakse läbi taastamise võimalikkuse analüüs. Arusaadav kah, sest eks siis kui Kivisild Tartusse ehitati, 18. sajandil, olid ju mehed rauast ja käsitööoskused au sees. Tänased lumehelbekesed vaevalt suudaksid midagi sellist ehitada. Või äkki suudavad? Eks nüüd on neli aastat aega uurida, kas kuskilt leiab kive ja mörti ja oskajaid mehi või ei. Igatahes jälle samm ühe valimislubaduse täitmise suunal astutud. 

EKRE imestab, miks keegi nendega mängida ei taha

Tegin ka lühikese poliitilise analüüsi, miks EKRE Pärnus koalitsiooni ei saanud.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »