Marti Soosaar: Millele rahva raha raisata on okei?
Nädala tippteemaks on mõistagi olnud elektrihind. Tarbijad on koos arvetega lõpuks aru saanud, milline viga on see, et juba aastaid tagasi ei kuulatud seda, mida Rohelised üle 10 aasta tagasi ütlesid. Pisut naiivselt tahaks loota, et inimesed järgmine kord valimiskastide juures mäletavad oma viga ja teevad targema valiku. Igaühele, kes koolitunnis protsentarvutuse osas vähemalt rahuldava välja venitas on selge, et igasugused kvoodihinnad moodustavad hetkel energiahinnast väiksema osa. Hind on kõrge eeskätt sellepärast, et tootjad saavad niipalju küsida.
Auvere jaama halb karma
Seda, et taastuvenergia võimekus on olnud madal ja kümmekond aastat oleme teinud usinasti paigalmarssi, on kõigile selgeks saanud. Paraku on asjad kehvasti ka meie nö. juhitavate võimsustega. Auvere elektrijaama on saatnud skandaalid juba varasemast ajast, kui nurgakivi pandud oli ja täna oleme olnud taas tõsiasja ees, et just ajal, kui meil seda jaama päriselt vaja oleks, siis on sinna uksele jälle riputatud silt: AVARII. Töökorda saab jaam siis, kui väljas on juba nii soe, et -27 kraadiga nädal aega harjutanud eestimaalane teeb lõpuks aknad lahti, et 0 kraadine talvesoe lõpuks tuppa lasta. Kui tuleb järjekordne uudissõnade pakkumise võistlus, siis esitan kandidaadiks sõna “aupull”, mille tähenduseks on igasugused jama, mis Auvere jaamas ette tulevad. Lauses kasutamise näide: millal see aupull ükskord läbi saab?
Kas probleem on energiaarved või inflatsioon?
Meie peaminister Kaja Kallas ei saa täna kahjuks aru, et energiakandjate kõrge hind pole ainukene mure, mida tuleb kiiremas korras lahendada. Tänane valitsus on pöörlema pannud inflatsioonivurri, mida on raske peatada. Kõik saavad aru, et ajutine käibemaksulangetus elektrihinnale oleks mõistlik, kuid peaministri erakond raiub vastu – toetatakse neid, kes toetust ei vaja. Hakka või arvama, et lugu hirveliha ja veini jahutavast perest Viimsis, kes pahandas, et elektriarve oli üle 500 euro, oli Reformierakonna tellitud sisuturunduslugu. Meeldetuletusena valitsusele – elektriarve saavad leivatehas, piimakombinaat, Selver ja Maxima ja kõik teised ettevõtted. Kas te arvate, et nende finantsjuhid ei arvuta neid arveid sisendhindade sisse ja ei lisa lõpuks kaubahinnale juurde? Kas meil on üldse mingi valem, kuidas peatada inflatsiooni, mis on viimaste aastakümnete absolutses tipus ja lööb ikka ja alati kõige valusamalt neid, kes ei teeni kõige rohkem? Selles mõttes peab küll Reformierakonnale andma au, et nad on siiski õppinud enda vigadest. Kuna elektri käibemaksu alandamine ei saa olla muud kui ajutine, siis kindlasti meenutab Reformierakond, kuidas nad tegid eelmise ajutise käibemaksumuudatuse 2009. aastal, millega tõsteti käibemaks 18% pealt 20% peale. Ajutine meede on kenasti tänaseni vastu pidanud ja ilmselt pole kellelgi plaanis seda tagasi langetama hakata. Kuidas aga Kaja Kallase valitsus peatab inflatsiooni, sellele küsimusele vastust pole kahjuks kuulnud. Mingi keerulise valemiga vaesematele peredele, elektriarve osaline hüvitamine inflatsiooni seisma ei pane ja nii see hüvitis makstakse mujale. Norra on valinud väga huvitava arvete kompenseerimise tee. Kõigile tarbijatele kompenseeritakse 50% ulatuses arve kõigi tundide eest, mil hind on olnud kõrgem kui 70€ MWh. Meie valitsuserakond sellist lähenemist riigi rahakoti kasutamiseks rahva huvides kasutada ei julge. Küll aga on leitud huvitavaid kohtasid, kuhu rahva raha kulutada on igati okei – Mailis Repsi advokaatidele maksmiseks.
Kas sina maksaksid Mailis Repsi kohtuarve?
Mailis Repsile on lõpuks esitatud konkreetsed süüdistused, võetud saadikupuutumatus ja saab selgeks, kas siis oli või polnud rahva raha raiskamist. Selle üle saab kõigil olla ainult hea meel, kuid paraku selgus, et maksame selle teadasaamise lõpuks kõik ise kinni. Nimelt on Repsi koduerakond, Keskerakond, teatanud, et tasub Repsi kohtuarved tema eest ise. Tuletan kõigile meelde, et 60% Keskerakonna eelarvest tuleb riigikassast. Sina, mina ja ülejäänud maksame Mailis Repsi advokaatidele 60 senti igast eurost ja neid eurosid ei küsi Paul Keres vähe. Ma saan aru põhjustest, miks makstakse erakondadele riigieelarvest toetusi – selleks, et vähendada nende sõltuvust annetajatest, kellel võivad olla soovid, mis ei ole meie riigi huvides. Aga ma ei saa aru põhjustest, miks Keskerakond Eesti maksumaksjate tahte vastaselt nendele makstud riigieelarvelist toetust kasutab Repsi arvete maksmiseks. Ma olen 100% veendunud, et mitte keegi, kes ise pole Keskerakonnas, ei suuda sellise arvete maksmise vajalikkust mõista. Kui Reps pole süüdi, siis sel juhul maksab tema juriidilised arved kinni riik, kes teda praegu süüdistab. Kui ta aga on süüdi, siis miks peaksime seda ikkagi tegema? Selle peale ei oska kosta tõepoolest muud, kui et Keskkriminaalerakond jätkab oma tegutsemist vanas edgariaja vaimus. Kuna Savisaare protsessi eduka läbimise õppetunnid on keskerakondlastel kindlasti meeles, siis ootan huviga esimest kohtuistungit, kus Repsil hakkab istungi alguses halb. Välja tuleb kutsuda kiirabi ja istung peatada. Küsimus sulle hea lugeja – kas sinu meelest on okei, kui partei kasutab meie kõigi poolt makstavat riigieelarvest saadud toetust milleks iganes pähe tuleb või peaks erakond toetusraha kulutama mõistetavate tegevuskulude katmiseks? Tundub, et toetus Riigikogusse valitud erakondadele on liiga suur, kui raha sellisteks asjadeks üle jääb. Äkki on aeg erakondade rahastamise alused üle vaadata?
You must log in to post a comment.