Rohelised mõtted

08
Jan
2022

Marti Soosaar: Inflatsiooni ohjamine peab olema valitsuse tänane prioriteet

Inimestel on elektriarved käes ja asi on seekord tõepoolest väga hull. Isegi Taavi Veskimägi, kes mõned kuud tagasi rääkis, et mis see väike hinnatõus meie suure ostujõu juures ikka teeb, on viinud liha ja marjad vanemate juurde sügavkülma, et saaks enda külmikul saba seinast välja võtta.

Roheliste vaatenurgast ei ole tõesti teha eriti midagi muud, kui ainult ohata, et pole tehtud nii, nagu Rohelised on juba ammuilma soovitanud. Tõsi, see targutamine pole kuigi produktiivne, sest põhimõtteliselt võib seda juba vaadata maaslamaja peksmisena – valitsus on täna ka ise aru saanud, et senine energiapoliitika on olnud vale ja asunud selles suunas tegudele. Parem hilja kui üldse mitte.

Iga päev tuleb uudiseid sellest, et planeeritakse üha uusi ja uusi keskkonnasõbralikke tootmisvõimsusi, mis meie elektrihinnale viie või kümne aasta perspektiivis kindlasti positiivset mõju avaldavad. Vilgas toimetamine on alanud nii era- kui riigiettevõtetes.

Kas tänane valitsus on kõrges elektrihinnas süüdi?

Tänase valitsuse süüdistamine selle eest, et börsil elektrihind on kõrge, pole kohane. Küll aga on valitsus pannud pikalt puusse skeemiga, millega arve tasumisel abi vajajaid toetama hakatakse. Vastutab selle jama eest aga Reformierakond. Millegipärast ei soovi nad kuulda võtta mitte kedagi – ei opositsiooni, ajakirjandust, presidenti ega isegi mitte koalitsioonipartnerit. (Meenub Mart Helme kuldne tsitaat: “kes ei taha kuulda võtta, see peab tunda saama!”)

Tundub nii, et mingil põhjusel on meie reformierakondlikul valitsustiival soov viia meid meeletusse inflatsioonipöörisesse. See soov on mõistetamatu, kuna kõik saavad aru, mida tähendab pöörane energia hinnatõus ettevõtetele. See tähendab seda, et suurenenud kulud kasseeritakse sisse tarbijalt.

Tarbijahinnad kasvasid detsembris üle 12%, mis on alles pöörase inflatsiooniralli algus. Tarbija saab nüüd mõned kuud kõrge elektrihinna eest natukene rohkem kompensatsiooni ja ohkab korraks kergendatult, kuid pikas plaanis maksab ta selle raha kõik igal pool mujal ära ja tuleb puudugi. Hinnatõusuga on juba kord nii, et ega need hinnad enam alla ei tule, kui energia odavamaks läheb. Toetust aga siis enam ei saa.

Valitsus pöörab oma tegudega rahva rohepöörde vastu

See, et valitsus on asunud rohepööret tegudega sisustama on tore ja raha laekub selleks eelarvesse ka mühinal. Meenutaks siiski ka seda, et rohepöörde eduka tegevuse oluline komponent pole ainult tuuliku detailplaneering, vaid ka see, et inimesed saaksid aru, mida ja miks me teeme ja neil oleks selle kõige suhtes positiivne hoiak. Kui valitsus meie inimesed oma tänaste ebaõnnestunud sammudega pankrotti viib, siis võin garanteerida, et rahva hoiak pöördub väga suures osas rohepöörde vastu.

PS rahvasaadikute initsiatiiv on tore asi, aga palun hr. Helir-Valdor Seederil oma energiaturu reformikava mitte pakkuda. Pensionireformist meile juba piisas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You are donating to : Erakond Eestimaa Rohelised

How much would you like to donate?
€10 €20 €30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Translate »